23 דברים שחובה לדעת כשמתכננים חתונת שטח - בלוג חתונות - My Day

23 דברים שחובה לדעת כשמתכננים חתונת שטח

עיבוד הקרקע הוא בגדר מאסט, חתונות חוף על החול הן עניין מאתגר במיוחד, תיאום ציפיות הוא הכרחי, וכך גם גנרטור רזרבי: קבלו 23 דברים שאתם חייבים לדעת לפני שתבחרו בחתונת שטח

חתונות שטח, המתקיימות בלוקיישן שלא משמש כמתחם אירועים בשגרה, כמו שדה, יער, חוף הים או החצר האחורית, הפכו בשנים האחרונות למחזה נפוץ. עם זאת, הן עדיין מצליחות לשמור על הילה של מקוריות. כדי לארגן חתונה שכזו, הצעד הראשון שצריך לעשות הוא לבחור במפיק חתונות מנוסה שילווה אתכם משלב הוויז’ן ועד היום הגדול.

אם אתם מתכננים חתונת שטח, הדבר הראשון שכדאי לדעת הוא שלא חשוב באיזה לוקיישן תבחרו, חתונה כזאת מביאה איתה יתרונות וחסרונות ייחודיים, ומפיק האירועים שבחרתם חייב להיות ערוך ומוכן לקראתם. סתיו אגם, העומדת מאחורי סתיו אגם – עיצוב והפקת אירועים, הפיקה ועיצבה חתונות שטח מוצלחות רבות, והתמודדה עם לא מעט אתגרים ובלת”מים לאורך הדרך. על סמך ניסיונה, היא חלקה עם My Day לא פחות מ-23 נושאים קריטיים, בהתאם ללוקיישנים השונים שבהם אפשר לקיים חתונות שטח: בחיק הטבע, בחוף הים ובחצר הבית. לפי סתיו, חשוב שכל זוג יכיר את הנושאים האלה כדי שהדרך לחופה תהיה נעימה ופרודוקטיבית במיוחד.

23 דברים שחובה לדעת כשמתכננים חתונת שטח

צילום: רביד פרי

23 דברים שחובה לדעת כשמתכננים חתונת שטח

צילום: רביד פרי

23 דברים שחובה לדעת כשמתכננים חתונת שטח

צילום: רביד פרי

באופן כללי

פתחו את הראש לרעיון: זוגות מגיעים להחלטה לערוך חתונת שטח עם לא מעט חששות. למרות כל החששות, שחלקן מוצדקות, כדאי לזכור דבר אחד: חתונת שטח היא דבר שהאורחים לא ישכחו במהרה. כשבוחרים במתחם אירועים קונבנציונלי, תמיד יהיו אורחים שכבר פקדו אותו בעבר, מה גם שבעונת החתונות אנשים רבים פוקדים חתונות רבות בפרק זמן קצר. “כשאנשים מגיעים לחתונת שטח, התגובות מהצד הורסות”, מסבירה סתיו, “אנשים אומרים ‘וואו, איזה קטע, היה פה עשב בגובה שני מטר, איך המקום הפך לגן אירועים?’.

זמן: כשבונים חתונה מאפס, סתיו ממליצה לקבוע את התאריך שנה מראש. הסיכוי שהספקים הרצויים יהיו פנויים עולה משמעותית, ויש די והותר זמן למלאכת התכנון.

כימיה: מפיק שנמצא על אותו הגל כמו הזוג הוא דבר שפשוט אין לו תחליף. מעבר למקצועיות, המפיק צריך להבין את הווייב ולהתאים את עצמו. לא פחות חשוב מכך – המפיק צריך להיות אמפתי, להבין היטב את מכלול הלחצים שבהם נתון זוג הנערך ליומו הגדול, ולשמוח לחלק טיפים. נכון, התהליך כולו נראה מבלבל, הזוגות לא תמיד מבינים במחירים, אך מפיקה חרוצה כמו סתיו אגם עושה מעל ומעבר כדי להיות להיות שם בשביל הזוגות, ולהיות זמינה לכל שאלה.

הגדרת תפקיד: בקרב זוגות רבים המגיעים בלי ידע מוקדם על עולם העיצוב וההפקה, הגבולות בין שני העולמות נראים מטושטשים. באופן כללי, מפיקים דואגים ללוגיסטיקה, ואילו מעצבים דואגים לנראות, ולא לכולם יש כשרון, זמן או רצון להתעסק גם בתחום המשיק. אצל סתיו אגם מצבים כאלו נמנעים, שכן היא בעלת שני כובעים – מפיקה ומעצבת גם יחד. “כשאני מגיעה לשטח, לפעמים אפילו שנה לפני האירוע, אני רואה הכל בראש – לא רק פרקטית אלא גם עיצובית”.

להכיר את השטח: כאשר מרכיבים את נבחרת הספקים (מפיקים, מעצבים, קייטרינג, בר, צלמים ועוד), חובה לוודא שהם מנוסים בחתונות שטח, יודעים על האתגרים הכרוכים בחתונות כאלה ומוכנים לקראתם.

לא להתפשר על גנרטורים: גנרטור גיבוי מהווה תוספת של כ-2,000 ₪ בלבד לתקציב והוא בגדר מאסט, אולם יש זוגות שמחליטים לחסוך ומוותרים עליו. “כשיש רק גנרטור אחד, תמיד יש סיכוי מסוים שהאירוע יופסק בגלל הפסקת חשמל. חשמל זה הכי חשוב. לכן אני עובדת עם אנשים שעושים רק אירועי שטח ואי אפשר להתקיל אותם”.

ללכת על שטוח: עם כל הכבוד לתהליכי הידוק הקרקע שיפורטו מיד, בחתונות שטח עדיף לא לקחת סיכונים מיותרים, ולהשאיר את עקבי הסיכה בבית. הדבר תקף גם לאורחות, שישמחו למשפט ברור על ההזמנה, וגם לכלה, שתצטרך לתכנן את הלוק שלה כך שישתלב עם נעליים שטוחות.

תיאום ציפיות: יש להגיע עם הערכת תקציב כבר בפגישה הראשונה, אשר יעניק למפיק מושג לקראת מה הולכים. מכאן המפיק לוקח פיקוד, ומתאם ציפיות עם הזוג. “אני מיישרת איתם קו, ולפי התקציב בוחרת ספקים מתאימים. באשר לעיצוב – אני יושבת איתם על קטלוג, והרבה פעמים זה השלב שבו הכלות מראות לי רפרנסים מפינטרסט”. חודש לפני החתונה, לאחר שהאירוע כבר קרם עור וגידים, סתיו עורכת מפגש נוסף של הזוג עם כל הספקים. במהלך המפגש היא מראה לזוג סקיצה בתוכנה של אדריכלים, אשר מדמה כל פרח, כיסא ושולחן שיהיה באירוע.

23 דברים שחובה לדעת כשמתכננים חתונת שטח

צילום: גיא שלום, לבנה צלמים

23 דברים שחובה לדעת כשמתכננים חתונת שטח

צילום: גיא שלום, לבנה צלמים

23 דברים שחובה לדעת כשמתכננים חתונת שטח

צילום: גיא שלום, לבנה צלמים

23 דברים שחובה לדעת כשמתכננים חתונת שטח

צילום: גיא שלום, לבנה צלמים

23 דברים שחובה לדעת כשמתכננים חתונת שטח

צילום: גיא שלום, לבנה צלמים

חתונה בחיק הטבע

חתונה בפרדס, מטע, כרם, שדה או יער היא כבר לא רק בגדר חלום. לאחרונה יותר ויותר זוגות מגשימים את החלום הזה, והופכים את היום הגדול שלהם לחגיגה בטבע.

קרקע יציבה: עיבוד הקרקע והפיכתה למתאימה לאירוע בן מאות משתתפים, היא אחד מהנושאים המרכזיים בהפקת חתונת שטח. החשיבות של נושא זה לא נופלת מזו של שאר התשתיות, כמו חשמל, הגברה, תאורה, מים ומטבח. “תהליך כזה מתחיל במעבר של טרקטור וממשיך במעבר של מכבש. עוברים על הקרקע פעמיים-שלוש, האדמה מתהדקת ונהיית כמעט כמו בטון. מובן שיש סוגים שונים של קרקעות, ואני יודעת מה העיבוד הכי נכון לכל סוג. כך, למשל, קרקע בעלת מרקם של פודרה דורשת תהליך המשלב מים ומלח. לאחר העיבוד, הקרקע היא הכי נוחה לאירוע, וגם להקמות שלפני”. באותה הזדמנות, המפיק וצוותו דואגים לכרות ענפים נמוכים ומסוכנים ולנקות עשבים שוטים.

חובה להתחשב במזג האוויר: אם יש ספק אז אין ספק. בחתונות שטח, אמצע מאי עד סוף ספטמבר הם המומנטום המנצח.

להתארגן לשרב: בניגוד לחורף הישראלי הקצרצר והחמקמק, אפשר לסמוך על הקיץ הישראלי שיגיע ובענק. כלומר, אסור להסתמך על עצים שיעניקו צל או על העובדה שמחוץ לערים הגדולות הערבים נוטים להיות קצת יותר צוננים, ולנקוט באמצעים שיקלו על עומס החום. את מקומם של המאווררים מחליפים צ’ילרים, שהם מזגנים ניידים. את מספר הצ’ילרים הרצוי אפשר לקבוע רק כמה ימים מראש, על סמך התחזית. עם זאת, יש זוגות שהדאגה שלהם מפני עומס חום כבד גורמת להם להזמין כמות גדולה מדי של צ’ילרים. “יש מקומות שבהם גם בשיא הקיץ קריר בשעות הערב – המדבר, עמק חפר, עמק יזרעאל, רמת הגולן. אפשר להסתפק בשני צ’ילרים לרחבה ולא לבזבז כסף”.

הצללה: אם אתם בונים על חתונה ביער וחושבים שהעצים יעשו את העבודה, כדאי שתעצרו ותחשבו פעמיים. האם ראיתם את המקום בשעה שבה ייערך האירוע, ואתם יודעים בוודאות שהשמש הישראלית הקופחת לא חודרת מבעד לעצים? אם אתם קצת מהססים, אל תוותרו על הצללה. מפיקים מסודרים כמו סתיו אגם כבר ידאגו לקשר אתכם לחברה שזו ההתמחות שלה, שתרים צילייה אסתטית שתשתלב עם הלוק של האירוע. אגב צל – חובה להקפיד שהאוכל המוגש יבלה כמה שפחות זמן בשמש.

לא צריך לקבל חרקים כעובדה מוגמרת: כל מה שצריך לעשות זה לדאוג שמישהו מצוות ההפקה יבצע עישון כמה שעות לפני האירוע. מדובר בריסוס בצורת עשן שאינו רעיל, ונמצא בשימוש נרחב בגני אירועים.

לא לוותר על עיצוב: חתונות שטח מצריכות מעצב מקצועי, נקודה. “הרבה זוגות אומרים ‘הפרדס כל כך יפה, לא צריך עיצוב’. דווקא במקומות לא קונבנציונליים צריך להשקיע בעיצוב ולתת את החותמת הסופית לחתונה בלתי נשכחת”.

23 דברים שחובה לדעת כשמתכננים חתונת שטח

צילום: יובל שרון

23 דברים שחובה לדעת כשמתכננים חתונת שטח

צילום: יובל שרון

23 דברים שחובה לדעת כשמתכננים חתונת שטח

צילום: תומר רגב, אלטה

חתונה על החוף

חתונות הנערכות על רקע הגלים הן ז’אנר בפני עצמו בעולם חתונות השטח. עם כל היתרונות שלהן – הבריזה, קו האופק והשקיעות – יש כמה דברים שצריך לקחת בחשבון:

הן לא לכולם: בשביל צעירים מעודכנים חתונות חוף הן עניין טבעי. עם זאת, קהל מבוגר ושמרן יותר עשוי לחשוב אחרת. “חובה להבין את הווייב, לקרוא את הקהל ולהבין מי האורחים. בכל מקרה, חובה לציין על ההזמנה שצפויה חתונה קלילה במיוחד”.

החתונות לא נערכות ממש בקו המים: למשמע צמד המילים ‘חתונת חוף’, רוב האנשים מדמיינים איך הם והאורחים פוסעים יחפים על החול הרך לאורך כל האירוע. בפועל, אירועים כאלו נערכים לרוב על צוק המשקיף לים, או על משטח יציב יחסית המרוחק קצת יותר מהגלים. “אין הידוק של חול ים.  חיפוי או יישור לחול עולים המון כסף. אופציה נוספת היא במות, וגם היא לא מאוד פרקטית. רוב הזוגות עורכים רק את החופה על החול. כלומר, אם זו לא חתונת שאנטי על חול לא מטופל, זה עסק לא זול”.

חובה להביא בחשבון את הבריזה: אלמנטים קלים שעשויים לעוף ברוח הם מחוץ לתחום. “עדיף להימנע מטרנד הצנצנות עם הפרחים וללכת על כלים כבדים יותר. סוג הפרח לא ממש משנה, כל עוד הכלי כבד מספיק”.

אפשר להתפרע עם העיצוב: משום מה, הצבעוניות בחתונות חוף נעה על הסקאלה של לבן-פסטלי, ותעוזה של ממש היא מחזה נדיר. “מומלץ להתפרע, לעוף על צבעים ולא להתקבע. צבעוניות היא הרבה יותר כיפית”.

23 דברים שחובה לדעת כשמתכננים חתונת שטח

צילום: נמרוד פישר

23 דברים שחובה לדעת כשמתכננים חתונת שטח

צילום: נמרוד פישר

23 דברים שחובה לדעת כשמתכננים חתונת שטח

צילום: נמרוד פישר

חתונה ביתית

חתונה ביתית בחצר בית הזוג או האנשים היקרים לו מביאה איתה ערך סנטימנטלי שפשוט אי אפשר למצוא במקום אחר. כדי למקסם את האפקט, חשוב להקשיב לאיש מקצוע.

זה לא פשוט כמו שזה נשמע: באופן אינטואיטיבי, זוגות שואפים ליצור אווירה משוחררת ואותנטית ככל הניתן, וכתוצאה מכך מצמצמים את מספר הספקים. עם זאת, תוך כדי תנועה הם עשויים להיתקל באתגרים רבים, כך שמעורבות של מפיק עשויה להיות עניין הכרחי, ממש מהרגע הראשון.

לא להיקשר למספר המוזמנים: להבדיל מחתונות בחיק הטבע או בחוף הים, כאן השטח הנתון הוא מצומצם יחסית. זוגות שלא מוכנים לוותר על הלוקיישן הביתי למרות רשימת המוזמנים המתארכת, יידרשו לבצע ויתורים. ובכל זאת, אין כלל אצבע למספר המוזמנים פר גודל המקום, ולכן הדרך הכי טובה לדעת שהחלל לא יהיה צפוף מדיי בעת האירוע היא פשוט לשאול מפיק. “אני מגיעה לבית או לגינה, ועל סמך ניסיוני יודעת להעריך כמה אנשים נכנסים וכמה שולחנות צריך”.

אסור לוותר על גנרטורים: גם בסביבה ביתית שבה החשמל זמין יחסית, גנרטור הוא בגדר מאסט, שכן האירוע מביא איתו צרכים החורגים מהשימוש הביתי. “מבעוד מועד אני קובעת מפרט חשמל לפי הספקים השונים, ומעבירה לאיש חשמל. מניסיוני, חשמל של בית פשוט לא מספיק לאירוע”.

לחשוב פעמיים לפני שבוחרים בעיצוב DIY: כמו בסעיף ההפקה, מה שנראה הכי טבעי בעולם בחתונה ביתית, עשוי להתברר ככאב ראש לא קטן כשהאירוע מתקרב. “הכלות צריכות לקנות ציוד יקר מאפס, ולי כבר יש אותו מראש. זה עשוי לקחת חודשים על גבי חודשים, וברגע האחרון העיצוב נופל על החברה הכי טובה, מנהל האירוע או אנשים שלא רוצים להתעסק בזה. בכל מקרה, להשקעה בעיצוב אין תחליף, במיוחד בבית – זה מה שהופך את האירוע לזכיר”.

23 דברים שחובה לדעת כשמתכננים חתונת שטח

צילום: תומר בן שמחון

23 דברים שחובה לדעת כשמתכננים חתונת שטח

צילום: תומר בן שמחון

לסיכום

חתונת שטח היא לגמרי משימה משימה אפשרית. כדאי לעשות מחקר מעמיק כדי לדעת לקראת מה אתם צועדים, להקיף את עצמכם באנשי מקצוע מנוסים, להקשיב לאינפוט המקצועי שלהם, לקבל באהבה את העובדה שעשויים לצוץ אתגרים בדרך, ולא לוותר על אצבע על הדופק. בסופו של דבר, מובטחת חתונה שאתם והאורחים שלכם לא תוכלו לשכוח.

23 דברים שחובה לדעת כשמתכננים חתונת שטח

צילום: תומר בן שמחון

23 דברים שחובה לדעת כשמתכננים חתונת שטח

צילום: תומר בן שמחון

 

קטגוריות
המגזין,חתונות אמיתיות,מידע שימושי
תגיות
סתיו אגם,סתיו אגם – עיצוב והפקת אירועים
© 2020 כל הזכויות שמורות ל My Day | תנאי שימוש | מדיניות פרטיות | עיצוב - Duvsha studio | Powered by Matat Technologies LTD
x