חתונה ירוקה: המדריך לחתונה ידידותית לסביבה | מגזין חתונות | My Day

חתונה ירוקה: המדריך לחתונה ידידותית לסביבה

במיוחד לכבוד ט"ו בשבט: רעיונות שיעזרו לכם לשמור על הסביבה גם ביום הגדול שלכם, משימוש בפרחים במקום בקונפטי, אור טבעי או אור נרות במקום בחשמל וויתור על הפרחת בלונים וכפכפים לרחבה

נדמה שבשנים האחרונות המילים איכות הסביבה, קיימות ומינימליזם מככבות בכותרות. אין ספק ששמירה על איכות הסביבה ועל הכדור שבו אנו חיים הם ערכים חשובים מאוד, וצריך לנסות ולעשות מה שאנחנו יכולים כדי לתרום למאמץ. גם אם שמירה על הסביבה נמצאת בראש סדר העדיפויות שלכם, וגם אם זה משהו שאתם פחות חושבים עליו ביום-יום, יום החתונה הוא הזדמנות מצוינת לשים דגש על העניין. אם בכל יום אחר מימות השנה אנחנו מזהמים ומשתמשים בכמות מסוימת של משאבי כדור הארץ, הרי בחתונה יש בזבוז גדול ומסיבי יותר: מההזמנות שאנחנו שולחים, לקשיות הפלסטיק בבר ועד לחשמל שמתבזבז והמתנות שאנחנו מחלקים לאורחים.

במיוחד לכבוד ט”ו בשבט, ראש השנה לאילנות, רצינו להראות כמה דרכים שבהן אפשר להיות קצת יותר אקו-פרנדלי גם ביום החתונה. זה לא אומר שאתם צריכים לוותר על חתונת החלומות שלכם, אלא פשוט לחשוב טיפה אחרת. בסופו של דבר, לכל פעולה, גם אם היא נדמית לכם מאוד קטנה, יש משמעות וחשיבות.

***

ותרו על נייר, או השתמשו בנייר ממוחזר

הצעד הראשון בדרך לחתונה אקולוגית הוא פשוט – לוותר על הנייר. במקום הזמנת נייר, לכו על האופציה של שליחה באימייל או בהודעה. במקרה הזה, אתם לא חייבים לעצב את ההזמנה בצורה סטנדרטית, אלא דווקא להפתיע את האורחים עם וידאו, אנימציה או גיף. אם בכל זאת תרצו להדפיס כמה הזמנות, אם בשבילכם או בשביל אורחים שמעדיפים הזמנה פורמלית, תוכלו להדפיס בבית דפוס כמות קטנה ומדויקת שתחסוך בנייר.

בכל מה שקשור למיתוג בחתונה, כמו תפריטים, סידורי הושבה, פתקי תודה ועוד, נסו לבחור בנייר ממוחזר. ניירות ממוחזרים באים במגוון צבעים ומרקמים, ואפשר לשלב בהם אפילו פרחים יבשים.
עוד חיסכון אפשרי בנייר הוא בצ’קים ובמזומן. מקמו עמדת תשלום באשראי בכניסה לחתונה, ואפשרו לאורחים שלכם לשלם בדרך הזאת. נסו גם אתם להימנע משימוש בצ’קים בתשלום לספקים והעדיפו העברה בנקאית.

חתונה ירוקה: המדריך לחתונה ידידותית לסביבה

הזמנות יפהפיות מנייר ממוחזר. מתוך חשבון האינסטגרם silbiaro

חתונה ירוקה: המדריך לחתונה ידידותית לסביבה

ואפשר גם להחליף את הנייר בעלים. צילום: שחר וין

***

השתמשו בתאורה טבעית או בנרות

יש דרכים רבות שבהן ניתן לשמור על גישה אקו-פרנדלית בבחירת הלוקיישן לחתונה. אם אתם מתכננים להתחתן בחתונת יום, אם בטבע, בחוף הים או בחצר הבית – כבר חסכתם מעט בחשמל. התאורה הטבעית יכולה בהחלט להספיק לכם ולחסוך את הצורך להשתמש בתאורה מלאכותית. אם אתם מתכננים להתחתן באולם, נסו לבחור במקום שמשלב חלונות גדולים, כך שהתאורה הטבעית תיכנס דרכם והתאורה תהיה מיותרת. מתחתנים בערב? שלבו בעיצוב נרות רבים. הנרות יעניקו תאורה רומנטית ורכה לכל האירוע, והסביבה תיהנה מחיסכון בחשמל.

חתונה ירוקה: המדריך לחתונה ידידותית לסביבה

נצלו את התאורה הטבעית במקום האירוע. צילום: צחי שמש

חתונה ירוקה: המדריך לחתונה ידידותית לסביבה

שלבו הרבה נרות לאווירה רומנטית ולחיסכון בחשמל. צילום: לוז | LUZ

***

פתחו קבוצת וואטסאפ לטרמפים

עוד עניין חשוב בבחירת הלוקיישן לחתונה, הוא להשתדל למצוא מקום שקרוב לרוב המוזמנים לחתונה. מלבד העובדה שהאורחים יודו לכם שהם לא צריכים לנסוע רחוק, תוכלו לחסוך להם ולסביבה גם דלק. טיפ נוסף בנושא הנסיעות לאולם הוא לפתוח קבוצת וואטסאפ לטרמפים לחתונה, שם האורחים יוכלו למצוא טרמפ מתאים, להצטרף לנסיעה משותפת, לחסוך המון דלק ולהפחית את הזיהום.

***

בחרו שמלת וינטג’ או יד שנייה

גם בבחירת השמלה והחליפה לחתונה אפשר למצוא דרכים לשמור על הסביבה. כמובן, הבחירה בהן היא לגמרי שלכם, ואין שום חובה לבחור באף אחת מהן. אופציה ראשונה היא לבחור בגדים שתלכו איתם שוב. במקרה של החתנים זה קל יותר, ובהחלט יכול להיות שתשתמשו בחליפה שרכשתם פעם נוספת. אצל הכלות שבינינו זה מסובך יותר, ולכן אפשר להתמקד בנעליים שישמשו אתכן שנית. אופציה שנייה היא לרכוש שמלת וינטג’ או שמלה יד שנייה, אם אצל המעצבים עצמם, בעמותות כגון רוח נשית או בקבוצת הפייסבוק שלנו. אחרי החתונה תוכלו למכור את השמלה שלכן, או לתרום אותה.

בנושא התכשיטים והטבעות, חשוב להיות מודעים לעניין ה”טבעות האתיות”: טבעות שיוצרו בתנאים אנושיים, בסחר הוגן וללא “יהלומי דמים”.

חתונה ירוקה: המדריך לחתונה ידידותית לסביבה

כלה בשמלת וינטג’ יפהפייה וחתן בבגדים שאפשר ללבוש פעם נוספת. צילום: חן לוי

***

העדיפו פרחים מקומיים, ואל תשכחו למחזר

עיצוב החתונה הוא אחד הדברים שהכי חשובים לכלות ולחתנים, ולא בכדי. העיצוב יכול להשפיע על האווירה באירוע, ולהראות את טעמם האישי של בני הזוג. עיצוב אקו-פרנדלי ממש לא אומר שאתם צריכים להתפשר, אבל הוא כן אומר שתצטרכו להשקיע קצת יותר מחשבה בבחירות שאתם עושים.

קודם כל, חשבו על הפרחים שתבחרו. כדי לחסוך ייבוא מחו”ל, שכמובן דורש המון משאבים ואנרגיה, עדיף לבחור בפרחים עונתיים ומקומיים. בנוסף ניתן להשתמש בעלים וענפים יבשים, טרנד שהולך וגדל בשנה האחרונה. לאחר החתונה אפשר לבקש מהאולם את סידורי הפרחים, לחלק אותם למשפחה או לזרוק אותם לקומפוסטר מסודר. כדאי לדעת שפסולת אורגנית שזורקים לפח רגיל לא מתכלה בדרך שאנחנו חושבים, אלא הופכת לגזי חממה. לכן, חשוב להקפיד שהפסולת האורגנית מהחתונה תגיע לפח אורגני או לקומפוסטר.

חתונה ירוקה: המדריך לחתונה ידידותית לסביבה

בחרו פרחים עונתיים ומקומיים. צילום: חן לוי

***

עשו שימוש חוזר בפריטי העיצוב

מעדיפים להכין עיצוב DIY? מעולה! בחרו בחומרים מתכלים או בחומרים שאפשר לעשות בהם שימוש חוזר. אפשר להשתמש בבקבוקים ובפחיות שליקטתם בבית או אצל חברים, בחתיכות עץ למספרי שולחן, ובקישוטים שונים, כמו לוכדי חלומות או תמונות, שתרצו להשתמש בהם גם אחרי החתונה. בקשו מהאולם ומהחברים לשים לב ששום דבר לא נזרק ואספו את הכל אחרי האירוע.
שימו לב שיש קישוטים רבים שאפשר לשכור ולהחזיר לספק אחרי החתונה. זאת דרך מצוינת למנוע בזבוז חומרים ואנרגיה.

חתונה ירוקה: המדריך לחתונה ידידותית לסביבה

השתמשו בחומרים מתכלים ובצנצנות ישנות. צילום: חן לוי

***

השתמשו בעלי כותרת ולא בקונפטי

יש זוגות רבים שרוצים שילוו אותם אחרי החופה בהפרחת בלונים בזריקת קונפטי או בבועות סבון. ההמלצה שלנו היא קודם כל לוותר על כל אלה. בלונים, עד כמה שהם יפים וצבעוניים, עלולים למצוא את עצמם בתוך בטן של בעל חיים, הקונפטי מתפזר על הארץ ומזהם ובועות הסבון נמצאות בתוך כלי פלסטיק שאין לו כל שימוש לאחר החתונה. מה בכל זאת אפשר לעשות? להשתמש באורז, בפרחים או בעלי כותרת – כל דבר שהוא טבעי ומתכלה.
נסו לוותר גם על הכפכפים והזוהרים ברחבה, ובחרו בקישוטים מתכלים. האורחים שלכם ישמחו בשמחתכם כך או כך.

חתונה ירוקה: המדריך לחתונה ידידותית לסביבה

פזרו אורז ועלים במקום קונפטי. צילום: איציק בן דוסא

***

החליפו את המגנטים בגיף

מגנטים או פולארויד הפכו למאסט בכל חתונה. אם אתם רוצים להיות מקוריים ותוך כדי כך להפחית את הזיהום הסביבתי, אפשר לבחור בשירות ששולח את התמונות ישירות לאורחים בלי הדפסה. PhotoSpot הם דוגמה מצוינת לשירות כזה, ששולח גיף לכל אורח שמצטלם ומאפשר לו לשתף אותו ברשתות החברתיות.

***

חלקו לאורחים מתנות ירוקות או אכילות

הרבה זוגות בוחרים להעניק לאורחים שלהם עציצים פורחים, סוקולנטים או צמחי תבלין במתנה. הדרך הזאת נהדרת מכל כך הרבה זוויות: היא גם ידידותית לסביבה, היא גם דרך נהדרת להודות לאורחים שלכם והיא גם חוסכת כסף בעיצוב הלוקיישן.
מתנות נוספות ידידותיות לסביבה יכולות להיות מתנות אכילות, כמו חלות, ריבה, דבש או חליטות תה, סבונים טבעיים או זרעים לשתילה.

חתונה ירוקה: המדריך לחתונה ידידותית לסביבה

גם מתנה וגם סידור שולחן. צילום: חן לוי

חתונה ירוקה: המדריך לחתונה ידידותית לסביבה

גם שמן זית הוא מתנה מתכלה. צילום: שיצו צלמים

***

העבירו את האוכל הנותר לבית תמחוי

לאחר החתונה השתדלו לאסוף את כל הפסולת שנותרה ולהעביר למקום המתאים. פסולת אורגנית ואוכל יש להעביר לפח אורגני או לקומפוסטר. את האוכל הנותר אפשר להעביר גם לעמותות שאוספות אותו ממתחמי האירועים בסיום האירוע ומעבירות אותו לבית תמחוי. כדאי להתייעץ עם מנהל האירוע שלכם ולשאול אם הדבר אפשרי.

***

אל תשכחו לנטוע עץ

רוצים להיות מקוריים במיוחד? נטעו עץ אחרי החתונה. גם עזרתם לסביבה, וגם תהיה לכם מזכרת ירוקה מהיום הגדול שלכם, שתוכלו להראות בהמשך לילדים ולנכדים.

חתונה ירוקה: המדריך לחתונה ידידותית לסביבה

מתוך חשבון האינסטגרם restorehouse

קטגוריות
המגזין,מידע שימושי לחתונה
תגיות
איציק בן דוסא,חן לוי,חתונה אקולוגית,לוז | LUZ,צחי שמש,שיצו צלמים

המלצות צוות המגזין 🖤

© 2022 כל הזכויות שמורות ל My Day | תנאי שימוש | מדיניות פרטיות | עיצוב - Duvsha studio | Powered by Matat Technologies LTD
x