המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות - בלוג חתונות - My Day

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

מייגן והארי, לידיעתכם: חובה לקבל את אישור המלכה לנישואין, על הזר לשלב ענפי הדס והמוזמנות לא יכולות לוותר על כובעים. קבלו את המסורות שהשתמרו לאורך שנים במשפחת המלוכה הבריטית ושאנחנו לגמרי מקוות שנראה ב-19 למאי

עכשיו, אחרי שסימנו וי על הלידה של הבן של קייט מידלטון והנסיך ויליאם, נותר עוד אירוע מלכותי אחד שכולם מחכים לו – החתונה של מייגן מרקל והנסיך הארי ב-19 למאי.

כפי שלכל תרבות מסורות שונות ומגוונות סביב טקסי החתונה, כמובן שגם לבית המלוכה לא חסר. עם השנים התגבשו במשפחת המלוכה הבריטית מסורות אשר עברו מדור לדור, לעתים במשך מאות שנים, וחלקן אף זכו למעמד אייקוני ולתשומת לב עולמית.

חלק מהמסורות הללו גם יככבו באירוע של מייגן מרקל והנסיך הארי, אפילו שחתונתם בחודש הבא היא ממש לא החתונה המלכותית הרגילה והצפויה (ככה זה כשהכלה היא שחקנית אמריקאית, גרושה ומבוגרת מהחתן).

אז מה הן המסורות המשפחתיות הבולטות ביותר במשפחתו של הנסיך הארי ומי התחיל אותן? קבלו הצצה ל-13 מנהגים של המשפחה המלכותית שיש סיכוי טוב שנראה ביום הגדול שייערך עוד 23 יום בלבד:

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

אישור מהמלכה

אם ברוב התרבויות נהוג לבקש את ידה של הכלה מאביה, בבית המלוכה מי שנותן את המילה האחרונה היא באופן לא מפתיע, המלכה. לפי חוק הנישואין המלכותיים שנחקק ב-1772, כל הצאצאים של המונרך צריכים לקבל ממנו או ממנה אישור רשמי לנישואין.

צופי הסדרה The Crown חובבי היסטוריה ודאי זוכרים איך המלכה אליזבת נאלצה לסרב לאחותה מרגרט כאשר רצתה להתחתן עם אהבת חייה שהיה גבר גרוש. הדרמה סביב הסיפור הזה הייתה גדולה מאד, ועכשיו, כ-60 שנה מאוחר יותר, הייתה למלכה הזדמנות מושלמת לסגור מעגל ולתקן עם הנכד האהוב.

כמו סעיפים רבים אצל מייגן מרקל שלא היו by the book, למשל העובדה שהיא שחקנית, חצי שחורה וגרושה, גם סעיף הדת היה קצת מורכב. לפי חוק שנחקק ב-1701, בני משפחת המלוכה לא יכולים להתחתן עם קתולים – הם יכולים להתחתן עם אתאיסטים או עם בני כל דת אחרת, אבל קתולים הם מחוץ לתחום. במקרה שהחתן או הכלה המיועדים נולדו למשפחה קתולית, אין סיבה להתייאש – אם הם ממירים את דתם ומוטבלים לכנסייה האנגליקנית, הבעיה נפתרת. מייגן (שבעלה הראשון, אגב, היה יהודי) אמנם לא נולדה קתולית, אך למדה בתיכון קתולי בלוס אנג’לס ולא השתייכה לכנסייה האנגליקנית. בסופו של דבר היא הוטבלה במרץ האחרון, כך שסעיף הדת כבר ממש לא אמור להוות בעיה.

אגב, לאחר ההצעה, ההכנות לחתונה המלכותית יוצאות לדרך רק כאשר החתן והכלה מכנסים מסיבת עיתונאים ובה הם מודיעים לתקשורת על האירוסין. מה זה אומר? לבני משפחת המלוכה אין ברירה אחרת מלבד להתייצב מול המצלמות ולבשר לכל העולם שהיום הגדול מתקרב.

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

למייגן והארי לא הייתה ברירה אלא להתייצב מול הפלאשים, ואם להגיד את האמת, נראה שהם די נהנים. תמונה: Getty Images

****

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

בחירת הלוקיישן

בכל הקשור ללוקיישן, בבית המלוכה לא מאמינים גדולים ביצירתיות, וההיצע הקיים, מהמם ויוקרתי ככל שיהיה, לא רחב במיוחד. במילים אחרות, מייגן והארי יכולים רק לקנא בנו, פשוטי העם, שיכולים לבחור בין מאות מתחמים ליום הגדול ואפילו לקיים האירוע בחיק הטבע.

בין הלוקיישנים המוכרים עבור חתונות מלכותיות הוא הכנסייה שבארמון סנט ג’יימס בלונדון, אשר מכילה 100 מקומות בלבד, ואירחה מגוון חתונות היסטוריות כמו החתונה של המלכה אן ב-1683 והחתונה של המלכה ויקטוריה ב-1840. בעשורים האחרונים לא הסתפקו בני משפחת המלוכה בכנסייה הצנועה ועברו ללוקיישנים גרנדיוזיים יותר שמסוגלים להכיל קהל גדול הרבה יותר, כמו כנסיית וסטמינסטר, שאירחה את היום הגדול של ההורים של המלכה אליזבת’ ב-1923, את החתונה של המלכה עם הנסיך פיליפ ב-1947, וכמובן – את החתונה של קייט מידלטון והנסיך ויליאם ב-2011. אפשרויות נוספות שעומדות בפני בני משפחת המלוכה הן קתדרלת סנט פול ששימשה בין היתר את צ’רלס ודיאנה, הוריו של הנסיך הארי, וכן כנסיית סנט ג’ורג’ שבטירת וינדזור אשר אירחה את חתונתו השנייה של הנסיך צ’רלס. כידוע, סנט ג’ורג’ שבטירת וינדזור היא הלוקיישן אשר נבחר בסופו של דבר לארח את החתונה המלכותית הקרובה, אבל מזכירות שזה ממש לא היה המקום המועדף על הזוג שביקשו בהתחלה לערוך את הטקס במקום אחר ונענו בסירוב.

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

הלוקיישן הנבחר, כנסיים סיינט ג’ורג’ בווינדזור. אמנם אין הרבה אופציות, אבל כשכל אופציה נראית ככה, זו ממש לא בעיה. תמונה: ויקיפדיה

****

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

לבוש האורחים

אם אנחנו בדרך כלל שוברים את הראש במה ללבוש לחתונות אליהם אנחנו מוזמנים, פה אין בעיה. כל הגברים מקבלים הוראות לבוש מאד קפדניות. על כל בני משפחת המלוכה ששירתו בצבא, כולל החתן עצמו, ללבוש מדים בחתונה.  לכן גם ביום הגדול שלו הארי לא יוכל להסתפק בחליפה ויצטרך לעלות על מדי א’ מלאי מדליות ועיטורים. אפשרויות נוספות שעומדות בפני האורחים הן ז’קט פראק, כלומר ז’קט שחלקו האחורי ארוך מחלקו הקדמי, או פשוט חליפות מהסוג הסטנדרטי. נשים אינן מחויבות, לעומת זאת, ללוק ספציפי בהתאם למסורת כלשהי, למעט כובעים שהם בגדר חובה.

****

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

מסיבות הרווקים

גם בסעיף מסיבות הרווקים והרווקות, סעיף שאמור להיות כל כולו כיף, שחרור ואלכוהול, יש פרוטוקולים ומסורות שיש לציית להם. עם זאת, במקרה הזה הם לא מחמירים מדי, וכל מה שצריך לעשות הוא רק להקפיד לקיים את המסיבות הללו.

המסורת שהחלה עוד בימי ספרטה העתיקה (כן כן) המשיכה עד ימינו, וגם בני משפחת המלוכה לא מוותרים עליה כשהיום הגדול שלהם מתקרב. בבית המלוכה הבריטי נהוג לקחת את המסורת צעד אחד קדימה ולהפוך את מסיבת הרווקים לסופ”ש שלם של חגיגות הידועות בתור stag weekend. ב-2011, בשבועות שקדמו לחתונה המלכותית הקודמת, של קייט מידלטון והנסיך ויליאם, נערכה מסיבת רווקים בהשתתפות כמה חברים קרובים, והמנחה היה לא אחר מהנסיך הארי. גם כלות מלכותיות לא מוותרות על פרידה ראויה מחיי הרווקות, ועורכות מסיבה שזכתה לשם hen party. אם אתם תוהים מה ההבדל בין stag ו-hen ובין מסיבות רווקים סטנדרטיות, אין תשובה אחידה ומוסכמת, מה גם שהתקשורת מעולם לא זכתה להצצה מסודרת לאירועים הללו.

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

אמנם לעולם לא נדע בוודאות איך היא נראית, אבל ככה נראית stag party בדימיון שלנו. תמונה: Vegas Nights

****

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

שמלת הכלה

בשנים האחרונות אנחנו אמנם נתקלות פה ושם בכלות אדג’יות שמעזות לוותר על השמלה הלבנה המסורתית לטובת צבע אחר ונועז יותר, אך זה ממש לא יקרה ב-19 למאי בווינדזור. למעשה, מאז החתונה של המלכה ויקטוריה ב-1840, לבן הוא הצבע היחיד שעומד על הפרק בעבור כלה בחתונה מלכותית. אף שמייגן עושה רושם של פאשניסטה ואין ספק שעומד מאחוריה צבא סטייליסטים עם טעם מעולה, נראה שהיא תשתולל עם צבעוניות מקורית בהזדמנות אחרת.

לפי מסורת נוספת שאנחנו מקוות שלא תישבר בחתונה של מייגן והארי, הכלה המלכותית לובשת שמלת תחרה. כמו כן, היא תמיד עונדת טיארה לראשה. ובינינו, עם אלפי כלות ברחבי העולם שמחכות את מנהג הטיארה, למה שמייגן תרצה לוותר על ההזדמנות להיות זו עם הזכות הרשמית ללבוש אקססורי ככ שווה?

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

תחרה – צ’ק. טיארה – צ’ק. לבן – צ’ק. קייט מידלטון מדגימה איך יוצרים טוטאל לוק מלכותי לפי הספר. תמונה: Martha Stewart Weddings

****

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

המלווות של הכלה

בעוד שכלות רגילות רשאיות לבחור במי שהן רוצות שיקיפו אותן ביום הגדול שלהן, ובפועל לרוב בוחרות בחברות הכי טובות ובאחיות, לכלות ממשפחת המלוכה אין פריבילגיה לעשות מה שבא להן. בחתונות מלכותיות בבריטניה נהוג שמתלוות אל הכלה נערות צעירות בין הגילאים 10–12, ילדות של מכרים וקרובות משפחה רחוקות. בחתונה של המלכה אליזבת’, למשל, נבחרו 8 שושבינות, ובחתונה של הנסיכה דיאנה נבחרו 5 שושבינות בין הגילאים 5–17. בחתונה של קייט מידלטון טווח הגילאים של השושבינות היה רחב יותר, וכלל בין היתר שושבינות בנות 3 בלבד. למען האמת, קייט לא היססה לשבור את המסורת הזאת בעבור אחותה האהובה – בין כל השושבינות שנבחרו להעביר איתה את היום הגדול, ה-maid of honor, אחותה הצעירה פיפה (שכידוע הפכה לסלב מן המניין בזכות רגעים בלתי נשכחים מול כל העולם) הייתה מבוגרת באופן משמעותי מהנהוג. בשנת 2011 פיפה הייתה בת לא פחות מ-27, מה שהפך אותה לשושבינה הכי מבוגרת במאות השנים האחרונות.

כמובן שגם החתנים לא נשארים לבד – מלבד best man, את החתן מלווים גם page boys, שהם לרוב ילדים קטנים בתלבושות היסטוריות שהופכים כל תמונה של החתן לפוטוגנית קצת יותר.

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

גם אם לא תזכה שילוו אותה ה BFF, ילדות בשמלות לבנות זה גם חמוד. תמונה: style me pretty

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

הבאתם בייביסיטר?. תמונה: Vogue Australia

****

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

זר כלה

מסתבר שיש מנהג שתחילתו בחתונות מלכותיות שאפילו כלות רגילות יכולות לאמץ בלי בעיה ובלי להיכנס להוצאות מוגזמות. כאשר המלכה ויקטוריה התחתנה עם הנסיך אלברט ב-1840, היא נשאה איתה זר הדס, צמח אשר נושא את התואר המחייב ‘צמח האהבה’. מיד לאחר החתונה שלה שתלה ויקטוריה שיח הדס בביתה באי וייט, ומאז ועד היום כל זר כלה בחתונות המלכותיות משלב ענף שנקטף מאותו השיח ממש. הדס הוא אמנם מאסט בכל זר של כלה מלכותית, אך בעיצוב הזר הכלות המלכותיות מוזמנות להפגין יצירתיות. כך למשל, קייט מידלטון בחרה לעצמה זר קטן וקומפקטי יחסית שכלל בין היתר יקינתון. קייט גם לא ויתרה על מסורת משפחתית נוספת שקשורה לזר הפרחים, והשאירה אותו בכנסיית וסטמינסטר שאירחה את הטקס, על קברו של הלוחם האלמוני, מסורת שהחלה כבר בחתונה של אימה של המלכה אליזבת’.

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

לשלב מסורת של המשפחה המלכותית בחתונה שלך? לגמרי אפשרי. תמונה: Bloomsbythebox

****

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

ההגעה לאירוע

רוב הכלות המלכותיות מגיעות לחתונה שלהן בסגנון הכי מלכותי שיש, בכרכרה רתומה לסוסים. כך למשל עשתה הנסיכה דיאנה שהלכה על כרכרה מפוארת. קייט מידלטון, לעומת זאת, שברה את המסורת לטובת כיוון אחר לחלוטין, והגיעה לכנסיית וסטמינסטר במכונית, מלווה באביה. לא היה מדובר, כמובן, במכונית בינונית וסבירה: לצורך המעמד נבחרה רולס רויס מדגם פנטום של המלכה. בתום הטקס יצאו קייט מידלטון ובעלה הטרי, הנסיך ויליאם, לסיבוב ברחובות לונדון מול המיליונים שהריעו להם, הפעם בכרכרה. בשלב מאוחר יותר של היום הגדול נסעו השניים באסטון מרטין מקושטת בסרטים, בפפיונים ובבלונים, שאף נשאה לוחית רישוי שעליה נכתב Just Wed.

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

הנסיכה דיאנה מדגימה איך עושים כניסה בלתי נשכחת. תמונה: Us Weekly

****

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

הטקס הדתי

כלות ממשפחת המלוכה הבריטית לא מוותרות על פמליה גדולה במיוחד שמתלווה אליהן לטקס הדתי. קייט מידלטון והנסיך ויליאם, למשל, בחרו לעצמם מספר מקהלות שכללו יחד עשרות אנשים. באשר למוזיקה שמלווה את הטקס עצמו יש כמה מסורות, ביניהן מזמורים דתיים קלאסיים, סימפוניה של המלחין וידור, ואיך לא, מארש החתונה של מנדלסון. אחד הסעיפים המסקרנים בטקס הוא ללא ספק המילים הנאמרות ע”י החתן והכלה הנרגשים אשר נתונות במידת מה לפרשנות של כל זוג. בשנת 1999 הבטיחה הרוזנת סופי במהלך החתונה שלה עם הנסיך אדוארד, בנה הצעיר של המלכה, “לכבד, להוקיר ולציית” לבן זוגה, החלטה שגרמה לשערורייה קטנה, ורבים בממלכה ביקרו את ההחלטה התמוהה והמיושנת שלה. קייט מידלטון, לעומת זאת, מנעה שערוריות, התאימה את עצמה למאה ה-21 והבטיחה “לאהוב, לנחם, לכבד ולשמור” את בן זוגה.

****

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

טבעת הנישואין

החל מהחתונה של הוריה של המלכה ב-1923, כל טבעות הנישואין במשפחת המלוכה הורכבו מזהב ולשי יוקרתי אשר הגיע מאותו נתח זהב גולמי שנחצב בצפון ויילס. אגב, אם חפצה נפשכם בטבעת מזהב דומה לזה של חברי בית המלוכה, תוכלו למצוא לא מעט כאלה למכירה באתרים כמו ebay.

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

טבעת מ100 אחוז זהב ולשי למכירה בebay

****

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

קבלת הפנים

רוב החתונות במשפחת המלוכה הבריטית נערכות בשעות הצהריים, ולאחר הטקס מתקיימת ‘ארוחת הבוקר של החתונה’ שהיא בפועל יותר בראנץ’ או ארוחת צהריים מאשר ארוחת בוקר. זה ממש לא הסוף: בני משפחת המלוכה לא מסתפקים בקבלת פנים אחת, ולאחר קבלת הפנים בשעות הצהריים ממשיך היום הגדול בקבלת פנים נוספת, לרוב מצומצמת יותר, בשעות הערב.

מסורת משמחת נוספת היא הגשת שתי עוגות חתונה בקבלת הפנים. כך, קבלת הפנים בחתונה המלכותית של 2011 כללה שתי עוגות: עוגת פירות עם המון שכבות, שהיא עוגת החתונה המלכותית המסורתית, ועוגת שוקולד וביסקוויטים. אם לא די בכך, לפי המסורת נשלחות חתיכות מעוגת החתונה לאורחים לאחר האירוע כהבעת תודה.

שלב נוסף ובלתי נפרד מקבלת הפנים הוא הפוטו-אופ. בחתונה של קייט מידלטון והנסיך ויליאם, למשל, יצאו הנשואים הטריים בשעות הצהריים למרפסת וחלקו נשיקה לעיני הציבור הבריטי הנלהב ולעיני כל העולם, ובכך קיימו מסורת שהחלו דיאנה וצ’רלס, הורי החתן.

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

עם כל הכבוד למאות האורחים המכובדים, החתן והכלה צריכים לעצור הכל במהלך קבלת הפנים ולצאת החוצה מול מיליוני אנשים שמריעים להם. תמונה: Getty Images

****

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

צילומי החתונה

בסופו של דבר, חתונה מלכותית או חתונה רגילה – מה שנשאר למזכרת גם שנים אחרי כן הן התמונות. זאת הסיבה שתמיד האמנו שאי אפשר להפריז בחשיבותו של אלבום חתונה איכותי שינציח את היום הגדול – ובני משפחת המלוכה בטוח מסכימים איתנו. לכן, עוד מהימים בהם צילום היה בגדר המצאה חדשה יחסית, חייבת כל חתונה מלכותית לכלול דיוקן רשמי של הזוג הטרי מוקף בבני המשפחה, כזה שיהפוך לאייקוני בן רגע. אם מסתכלים על שלל תמונות מחתונות מלכותיות אפשר לראות בבירור שהסגנון של הצילום נשאר אותו סגנון והקומפוזיציה נשארה אותה קומפוזיציה, כך שאין ספק שלזוג הטרי מייגן והארי אין ברירה אלא לקיים את המסורת הזאת.

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

ככה זה נראה בחתונה של קייט מידלטון והנסיך ויליאם ב-2011, כשהחתן והכלה לא ויתרו על פוטו-אופ מסורתי וחגיגי. תמונה: Getty Images

****

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

התארים

באופן מסורתי, כמעט כל הנשים שנישאות לגברים מבית המלוכה מקבלות תואר דומה לזה של הבעל הטרי: הדוכס והדוכסית מיורק וכן הלאה. היוצאת מן הכלל הבולטת ביותר היא קמילה, שהפכה לדוכסית מקורנוול ולא לנסיכה מוויילס, מתוך כבוד לדיאנה המנוחה. כך, כאשר צ’רלס יהיה מלך (וזה רק עניין של זמן – בכל זאת, המלכה בת 92), קמילה תהיה Princess Consort, שזה בתרגום חופשי מאוד ‘נסיכה-בת זוג’, ולא ‘המלכה קמילה’. מה באשר למייגן מרקל? היינו רוצות להגיד שהיא תהפוך לנסיכה לכל דבר, אך זוהי wishful thinking בלבד, מכיוון שהתואר ‘נסיכה’, על פי המנהג, מיועד רק לבעלי דם כחול ולא לאלו שנכנסו למשפחת המלוכה דרך הנישואין. תרחיש סביר יותר אומר שמעתה תיקרא מייגן ‘הוד מעלתה, הנסיכה הנרי מוויילס’, כלומר תקבל גרסה נשית של התואר של בעלה. כך, אם כצפוי יהפוך הארי לדוכס עם נישואיו, בדומה לאחיו ויליאם, תהפוך מייגן לדוכסית. רוב המקורות מדווחים שהארי יהפוך עם נישואיו לדוכס מססקס, אבל בסופו של דבר המילה האחרונה שייכת למלכה.

המעמד מחייב: 13 מסורות בחתונות מלכותיות

לא, מייגן לא תהיה נסיכה, אבל בכל זאת היא תקבל תואר מרשים לכל הדעות. תמונה: Getty Images

עדיין לא קראתם על כל השמועות הכי חמות לקראת החתונה המלכותית? לחצו כאן

רוצים לדעת איך ייראה הלו”ז ליום הגדול? לחצו כאן

קטגוריות
המגזין

המלצות צוות המגזין 🖤

© 2020 כל הזכויות שמורות ל My Day | תנאי שימוש | מדיניות פרטיות | עיצוב - Duvsha studio | Powered by Matat Technologies LTD
x