שוברות את הכוס: החתונות הכי שוויוניות שיש - בלוג חתונות - My Day

שוברות את הכוס: החתונות הכי שוויוניות שיש

שבירת כוס משותפת, שם משפחה חדש או חופה עם רבה במקום רב. לרגל יום האישה בדקנו מי הנשים שלא הסתפקו בטקס המסורתי והחליטו להכניס אלמנטים שוויוניים ומעצימים ליום החשוב בחייהן

בשנים האחרונות יותר ויותר כלות לא מסתפקות בטקסי החתונה המסורתיים ומחליטות ליצור טקסים שמתאימים לערכים שחשובים להן. הטקסים לא נגמרים רק במעמד החופה אלא יכולים להיות דרך הצעת הנישואין, החלטה משותפת על שם המשפחה ואפילו שינוי נוסח הכתובה. גם בטקס עצמו יכולים להיות לפעמים שינויים גדולים. את הרב יכולה להחליף רבה, הברכות והקידושין יכולים להתחלף בנאומי אהבה של החתן והכלה ובמקום לשבור כוס אחת אפשר לשבור שתיים.

לכבוד יום האישה הבינלאומי שחל בשישי הקרוב, My Day יצא לפרויקט מיוחד המציג חמש נשים  שלא ויתרו על השקפת עולמן, גם בדרך לחופה.

שוברות את הכוס: החתונות הכי שוויוניות שיש

הכי Girl Power. צילום: Adam and Hannah, מתוך האתר smashingtheglass

הציעה נישואין לבן זוגה

לוורד זייטמן לא היו יותר מדי התלבטויות במחשבה על הצעת הנישואים. היא החליטה שהיא לא יושבת ומחכה לבן זוגה אלא פועלת בעצמה. “אני אדם מאוד חסר סבלנות וגם לא אוהבת להיות בכובע העלמה  שממתינה שהבחור ישלוף את הטבעת”, היא אומרת. ביום ההולדת של בן זוגה, שחל בכריסטמס, היא הזמינה את כל חבריה למסיבת הפתעה ברוח החג, שהפכה להצעת נישואין מפתיעה לאחר ארבע שנים וחצי של קשר. היא הכניסה טבעת לאריזה חגיגית של ויסקי שהוא אוהב, ובשיא האירוע שלפה אותה ואמרה “השנה אתה מקבל שלוש מתנות ליום ההולדת. הראשונה טיסה לאמסטרדם, השנייה – את הוויסקי, והשלישית – להישאר איתי לכל החיים”. בן זוגה ענה בחיוב וורד הרגישה שההחלטה שלה הייתה טובה והעצימה את הקשר.

יצרה שם משפחה חדש

שינוי שם המשפחה של צוף אדן ושל בן זוגה לשם חדש, היה מהלך טבעי שהיה ברור לה מילדות: “כשאסף ואני התחלנו לדבר על זה, מבחינתו היה ברור שאנחנו עושים את זה. הוא מאוד פמיניסט ורואה אותנו כשווים במערכת היחסים. שם שוויוני לא היה אישיו מבחינתו. בשונה ממני הוא מאוד מחובר לשם משפחה שלו ואני מאוד מכבדת ומעריכה את זה, אז הוא חיבר את שם המשפחה החדש יחד עם הישן. במשפחה גם פרגנו. כמובן, זה לא היה פשוט עבורם, אבל הסברנו להם את הסיבות שלנו והם תמכו. מבחינתנו יותר חשוב להעביר הלאה את הערכים של ההורים מאשר את השם”.

באוגוסט התחתנו השניים בטקס שהנחו חבר וחברה, ללא רישום ברבנות, ועם חזרתם מירח הדבש הם חשפו את השם החדש בפייסבוק. “אדן, על פי ויקימילון, הוא יסוד, בסיס, גוש או קורה התומכים מבנה שמונח עליהם”, היא כתבה בפוסט. “כל כך הרבה שמות עברו במסננת שלנו. שמות שסימלו ערכים, השקפות, אמונות. אבל כשאני מסתכלת על ההגדרה הזו עכשיו, אין משהו שמייצג אותנו טוב יותר. לא רק כי אסף הוא קורה תומכת עבורי, ולא רק כי אני בסיס יציב עבורו. כי ביחד אנחנו שכבת היסוד הכי חזקה שיכולתי לדמיין שתהיה לי. שתהיה למשפחה שלי”.

שוברות את הכוס: החתונות הכי שוויוניות שיש

מהלך טבעי. צילום: תומר מונטיליה

כתובה אישית ונשית

גם במסגרת היהדות אפשר ליצור טקס שוויוני ומעצים, כפי שתעיד נעמה שהתחתנה עם חן באוגוסט האחרון. “אני אשת קריירה, חשוב לי להיות עצמאית, עם דעה ויכולת כלכלית. אני לא נשענת על אף אחד”, היא מסבירה, “בטקס הדתי, רק צד אחד מחויב לשני. זו תפיסה שאני לא מקבלת. זה לא המקום שלי – אני בוחרת את בן הזוג כמו שהוא בוחר אותי. לא רציתי להיות בעמדה שלא מתאימה לסגנון חיי”.

נעמה שכנעה את בן זוגה ללכת איתה, וחקרה את העניין לעומק, “בפרשנויות של רבנים שנתקלתי בהן, כשנשאלו למה לא תקדש האישה את בעלה באותו אופן, היו שטענו שזה כמו שסיר יקדש את בעליו. כלומר יש פה בעיניהם עניין של קניין. רכוש שמועבר מההורים לבעל”. כך נבנתה כתובה שהתאימה להשקפת עולמה. היא כללה התחייבות הדדית של בני הזוג, וסעיפים בעייתיים נשארו בחוץ. “במקור החתן מתחייב לזון ולפרנס את האישה. רק הוא מתחייב כלפיה. בעידן שבו האישה עצמאית כלכלית, קרייריסטית, והזוג מנהל משק בית במשותף – זה קצת מנותק”. בסוף היא חתמה על הכתובה החדשה, וגם חברה ששימשה כעדה. בשלב שבע הברכות בחופה, עלו ארבע נשים יקרות לברך את הזוג, על משקל ארבע אמהות, היא לא כיסתה את פניה, וקידשה את בן זוגה.

החתונה השיגה את האפקט הרצוי. “בסופו של דבר המשפחה, גם הדתית-מסורתית, אמרה שהטקס היה יפה. הרבה חברות אמרו ‘זה היה טקס החלומות שלנו וחבל שלא התעקשנו כמוך'”.

שוברות את הכוס: החתונות הכי שוויוניות שיש

שיאו של טקס שוויוני ומעצים. צילום: עידן מילמן

שברה כוס עם בן זוגה

חתונתה של רונית קנדל-קציר עם איתי באוגוסט האחרון, כללה שבירת כוס של החתן והכלה יחד. “תמיד ידעתי שחופה קונבנציונלית זה לא בשבילי, אני פחות מאמינה בכל מה שהמוסד הרבני מייצג ורציתי טקס שבנוי על ערכים שאני ובן הזוג שלי מאמינים בהם. רציתי לדבר בחופה, לא רציתי שיסתירו אותי, רציתי להעצים את הנשים בחיים שלי בטקס ולא להעלים אותן כמו שעושים בטקס הרבני. רציתי טקס שוויוני ומכבד”.

לשם כך, השניים בנו טקס משלהם, וחבר טוב הנחה אותו. “עבדנו על הטקס כמעט חודש. העמקתי וקראתי מה המסורות אומרות ולמה מקיימים אותן, ולקחתי אותן למקום שלי”. מלבד התכנים במעמד החופה, השניים עבדו גם על כתובה שוויונית, ובמהלך הטקס שלוש נשים משמעותיות להם נאמו.

התגובות לשבירת הכוס לא איחרו לבוא, ורובן ככולן היו מפרגנות. “אני יכולה להגיד לך שהרבה חברים של ההורים שלי באו לאבא שלי אחרי הטקס, ואמרו שהם היו מרותקים ושהיה מאוד מאוד אישי ומרגש”.

שוברות את הכוס: החתונות הכי שוויוניות שיש

ככה זה נראה כששני בני הזוג שוברים כוס. צילום: Your Story

בחרה רבה במקום רב

ליאור רון ובן זוגה יבגני החליטו לוותר על רב וללכת על רבה בחתונה רפורמית. הם בחרו ברבנית הרפורמית תמר גור-קראוזה, אחד השמות הבולטים בתחום. “כבר באירוסינו ידענו שאנחנו לא מעוניינים לעבור דרך הרבנות. זה מוסד שלא מייצג את עולם הערכים שלנו וזה נשמע לנו אבסורד לתת לו לנהל אותנו ולהנחות אותנו דווקא בטקס הכי חשוב בזוגיות שלנו”.

בזכות העובדה ששניהם היו שליחים של הסוכנות היהודית, הם נחשפו לזרמים נוספים ביהדות, וכך הגיעו לרבה. “בבחירה ברבה יש משהו מתריס, כביכול. עם זאת, בחרנו בה בגלל שהיא הייתה הכי נכונה לנו. בחרנו ביחד בקפידה כל פרט בטקס אחרי למידה ממושכת של כל חלק בו. כתבנו כתובה שהיא מסמך חזון לחיינו המשותפים, שעד היום תלויה לנו בסלון, שנינו כמובן חתמנו עליה וקידשנו זה את זו מתחת לחופה”.

אבל לא כל התגובות היו חיוביות להחלטה. “היו מהמעגל הקרוב אלינו שבחרו לא להיות נוכחים בחופה בגלל הבחירה בטקס לא אורתודוכסי וברבה תמר. זה היה מבחינתנו מחיר מאוד כבד, אבל היינו מוכנים לשלם אותו בלב שלם כדי לקיים חופה שתייצג את עולם הערכים שלנו ולא תסתור את כל מה שאנחנו מאמינים בו”.

שוברות את הכוס: החתונות הכי שוויוניות שיש

הרבה בפעולה וברקע הזוג. צילום: לבנה צלמים


תמונה ראשית צילום: חיים אפריאט

קטגוריות
המגזין
תגיות
חתונות שוויוניות
© 2020 כל הזכויות שמורות ל My Day | תנאי שימוש | מדיניות פרטיות | עיצוב - Duvsha studio | Powered by Matat Technologies LTD
x