חתונות 2020: לקיים, לדחות או לבטל? - בלוג חתונות - My Day

חתונות 2020: לקיים, לדחות או לבטל?

חוסר הודאות סביב המצב כיום מותיר זוגות מאורסים רבים עם סימני שאלה. האם לקיים את החתונה, לדחות או בכלל לבטל אותה? מה היתרונות והחסרונות בכל מצב, והכול על הזווית המשפטית

אנחנו נמצאים בתקופה לא פשוטה בקנה מידה עולמי, ועולם האירועים מוצא את עצמו מנווט בזהירות, ומנסה להתאים את עצמו בהתאם לשינויים הבלתי פוסקים. לאור זאת, הכנו מדריך מעודכן שמטרתו  לסייע לזוגות מאורסים שמיועדים להתחתן בעתיד הקרוב. ראשית חשוב לציין, שהחל מאתמול בערב, 30.03, הנחיות משרד הבריאות קובעות כי מותר לקיים חתונות עם המשפחה הגרעינית בלבד. לעדכונים שוטפים של משרד הבריאות, ניתן להקליק כאן.

נכון לרגע זה, עומדות שלוש אופציות בפני הזוגות: לקיים את האירוע בתאריך המקורי בגרסה מאוד מצומצמת תוך הקפדה על הוראות משרד הבריאות, לדחות את האירוע, או לבטל אותו לגמרי. במדריך הבא נרחיב על כל אחת מהאופציות הקיימות ועל ההשלכות שלהן, בתקווה לעשות לכם קצת סדר בראש כך שתוכלו לקבל את ההחלטה המושכלת והמתאימה עבורכם. בנוסף, התייעצנו עם עו”ד מומחה לדיני חוזים על מנת לספק לכם את הזווית המשפטית על המצב, כך שתוכלו להבין בדיוק כיצד להגן על עצמכם בכל מקרה של שינוי לקראת היום הגדול.

חתונות 2020: לקיים, לדחות או לבטל?

צילום: שיצו צלמים

חתונות 2020: לקיים, לדחות או לבטל?

קיום החתונה בתאריך המקורי

 

במידה ותבחרו באופציה הזו, חשוב לקחת בחשבון מספר דברים. ראשית, יש כאן התפשרות משמעותית על כמות האורחים ואופי האירוע. חתונה ממוצעת בישראל מונה מאות אורחים, ובנסיבות הקיימות עליכם יהיה להתחתן לעיני המשפחה הגרעינית בלבד. אופי האירוע גם הוא ישתנה ללא היכר, שכן קיום קבלת פנים או מסיבת ריקודים בקונספט הנוכחי אינם אפשריים או רלוונטיים. לאור העובדה שהמתכונת הזו מחייבת לוותר על ספקים מסוימים, כמו גם אולם האירועים למשל, צריך לקחת בחשבון שהדבר עלול לגרור הפסדים כספיים כתוצאה ממקדמות ששולמו, חוזים שלא התייחסו לביטול האירוע עקב “כוח עליון” וכו’ (עוד על נושא החוזים מול הספקים בהמשך).

עם זאת, זוגות רבים החליטו שהם ישמרו על התאריך המקורי אותו הם קבעו, והתחתנו למרות הכול. כלות סיפרו לנו במסגרת קהילת הכלות הסגורה שלנו בפייסבוק, שהמתכונת המצומצמת התגלתה דווקא כמרגשת במיוחד, שכן רק האנשים הכי קרובים להם נכחו בטקס מה שהוביל לאווירה אינטימית, אישית ומלאת אהבה אמיתית. בנוסף, רבים מהזוגות שהתחתנו בחתונה קטנה, מתכננים לקיים מסיבה עם כל שאר האורחים במועד מאוחר יותר בסיום המשבר, כך שעדיין הם לא ויתרו על חלום החתונה לגמרי.

***

יתרונות: חתונה בתאריך המקורי, חגיגה אינטימית ומרגשת עם הקרובים ביותר.

חסרונות: התפשרות על אופי וגודל האירוע, ויתור על אורחים רבים, הפסדים כספיים אפשריים עקב ביטול ספקים כמו אולמות אירועים, איפור, שיער, עיצוב וכו’.

חתונות 2020: לקיים, לדחות או לבטל?

מתכונת מצומצמת יכולה להפוך לחתונה אינטימית ומרגשת לא פחות. צילום: איציק בן דוסא

חתונות 2020: לקיים, לדחות או לבטל?

דחיית החתונה

 

אופציה שזוגות רבים בוחרים בה כעת היא דחיית החתונה. למעשה בהזזה של האירוע כמה חודשים קדימה (או אפילו שנה כדי להיות בטוחים), ניתן לשריין בדיוק את אותם הספקים שבחרתם מלכתחילה ולהמשיך לתכנן את חתונת חלומותיכם. בדרך זו, אין צורך להיכנס לשיח של החזר מקדמות, מימוש סעיפי ביטול בחוזים או להיגרר לפסים משפטיים והפסדים כספיים. חשוב גם לזכור שהתקופה הנוכחית פוגעת לא רק בזוגות מתחתנים אלא גם בעסקים קטנים ובאנשים עצמאיים המהווים למעשה את רוב הספקים בעולם האירועים. אם תבחרו לדחות את החתונה ולא לבטל אותה, בנוסף לשמירה על החתונה שרציתם, גם תעזרו לעסקים המקומיים להמשיך להתקיים.

***

יתרונות: קיום חתונת חלומותיכם, עם כל האורחים והספקים שרציתם במקור. הימנעות מהפסדים כספיים פוטנציאליים שביטול האירוע עלול לגרור, תמיכה מורלית וכספית בספקים שלכם.

חסרונות: אי קיום החתונה במועד המקורי, לקחת בחשבון שהמצב עלול להימשך ואולי תצטרכו לדחות את החתונה פעם נוספת.

חתונות 2020: לקיים, לדחות או לבטל?

אפשר פשוט לשנות את התאריך. צילום: איציק בן דוסא

חתונות 2020: לקיים, לדחות או לבטל?

ביטול החתונה

 

האופציה השלישית והקיצונית ביותר היא ביטול האירוע לחלוטין. ישנם זוגות שיעדיפו לא להתחייב לתאריך חדש עד שחוסר הודאות יתפוגג. במקרה כזה, צריך להבין שהחלטה זו תוביל להתעסקות מרובה עם החוזים עליהם כבר חתמתם מול הספקים, על מנת לנסות ולהחזיר מקדמות שכבר שילמתם עליהן, להפר חוזים ולסיים התקשרות. כששוחחנו עם בעלי אולמות אירועים עקב המצב, הם הסבירו לנו שהם יתחשבו ויתגמשו מול הזוגות במקרה של דחיית האירוע בכל הנוגע לקנסות והשלכות כספיות, אך פחות במקרה של ביטול האירוע לחלוטין מסיבות מובנות. בנוסף, אם תחליטו לבטל את האירוע ולא לשריין את הספקים שלכם לתאריך מוסכם חדש, יש לקחת בחשבון שתצטרכו להתפשר על ספקים אחרים בלית ברירה.

***

יתרונות: אי התחייבות לתאריך חדש, שעלול להידחות פעם נוספת עקב חוסר הודאות הנוכחית.

חסרונות: הקפאת ארגון החתונה שלא נמצאת באופק, היגררות לפסים משפטיים מול הספקים בכל הנוגע להחזר מקדמות וביטול חוזים, אי שריון של הספקים המקוריים עלול להוביל להתפשרות על ספקים אחרים לכשהחתונה תתקיים.

חתונות 2020: לקיים, לדחות או לבטל?

בין אם אתם מקיימים את החתונה בתאריך המקורי, דוחים או מבטלים אותה, המצב החדש יחייב אתכם לנקוט בצעדים שישנו את התוכנית המקורית שלכם. על מנת לשפוך אור על הנושא מבחינה משפטית ולהבין כיצד עליכם לפעול בעת הזאת, פנינו לעו”ד אמיר זולטי, מתמחה בדיני חוזים ושותף במחלקה הבינלאומית במשרד ליפא מאיר ושות’.

מה קורה היום בעולם בכלל ובעולם האירועים בפרט בכל הנוגע לשינויים בחוזים עקב התפשטות מגפת הקורונה?

בדרך כלל חוזי התקשרות יכללו סעיף של “כוח עליון” המגן על הצדדים ומאפשר להם להפר את ההתחייבויות שלהם ללא השלכות כספיות במידה וקרו אירועים שלא בשליטתם כמו מלחמות, אסונות טבע, פעולות איבה וכו’. מגפת הקורונה הביאה אותנו למצב חסר תקדימי שלא קרה מעולם בתולדות המדינה ולא במאה השנים האחרונות לפחות בעולם כולו. לאור המצב הזה, כולנו נמצאים באי ודאות עד שבתי המשפט יתחילו לעסוק בזה. באופן אישי, אני חושב שיהיה מאוד קשה להוכיח שמגפת הקורונה אינה נכללת בסעיף “כוח עליון”, וניתן לראות שרשויות מסוימות במדינות כמו סין, הודו וצרפת, החלו לעגן את המגפה בסעיף זה מבחינה חוקית. זה עניין של זמן עד שזה יבוא לידי ביטוי גם אצלנו.

מה צריכים לעשות זוגות שאמורים להתחתן בקרוב?

אם החתונה אמורה להתקיים בזמן הקרוב, ברמת השבועות הבאים, היא בוודאי לא תוכל להתקיים במתכונת המקורית ולכן זוגות המעוניינים לבטל את האירוע או לוותר על נותני שירות מסוימים, יוכלו לעשות זאת ולקבל חזרה את כספם במידה וכבר שילמו מקדמות. חשוב לציין שזה אפשרי במידה ובחוזה מול הספק מופיע סעיף “כוח עליון” הדדי, כלומר ששני הצדדים יכולים לבטל את ההתחייבות במידה והסעיף הנ”ל רלוונטי. אם הסעיף מגן רק על הספק זה יותר מורכב. בכל מקרה הזוג יכול להסתמך על החוק שמכיר ב”כוח עליון” אך חשוב לשים לב לאופן הניסוח בחוזים.

מה לגבי זוגות שאמורים להתחתן במועד מאוחר יותר?

כל מה שאמרתי נכון לאירועים של כחודש מהיום. אם יש חתונה למשל באוגוסט והזוג מעוניין לבטל אותה עוד היום, כאן אנחנו כבר עומדים על קרקע פחות בטוחה מבחינת החוק. לא ניתן לצפות מה יהיה בחודשים הבאים, ולכן לכאורה הוראות ההסכם בין בני הזוג לבין הספקים חלות ויש לשלם פיצוי/קנס לפי החוזה. מי שטרם חתם על החוזה, חשוב שידאג שסעיף “כוח עליון” הדדי קיים, ובנוסף על מנת להקטין חשיפה להשלכות כספיות, כדאי לדחות את מתן המקדמות ככל הניתן.

השורה התחתונה

כאמור המצב מעורפל וחסר תקדימי. החוק לכאורה אכן יגן על זוגות מאורסים שיעשו שינויים ברגע האחרון כתוצאה ממגפת הקורונה, אך עדיין חשוב לקרוא את החוזים שאתם חותמים עליהם ולהגן על עצמכם משפטית. אני שומע עכשיו שהרבה אנשים מגיעים להסכמה הדדית על דחיית האירועים שלהם וכך הם שומרים על המקדמות ששילמו ולמעשה מגנים על עצמם מהפסדים כספיים.

חתונות 2020: לקיים, לדחות או לבטל?

צילום: שיצו צלמים

קטגוריות
המגזין,מידע שימושי לחתונה

המלצות צוות המגזין 🖤

© 2020 כל הזכויות שמורות ל My Day | תנאי שימוש | מדיניות פרטיות | עיצוב - Duvsha studio | Powered by Matat Technologies LTD
x