טקס חופה אישי: הצצה אל מאחורי הקלעים - בלוג חתונות - My Day

טקס חופה אישי: הצצה אל מאחורי הקלעים

אמא רבנית שחיתנה את בנה, כלה שלא ויתרה על שבירת כוס וזוג שנתן לחברים הכי טובים לכתוב את הטקס: עוד ועוד זוגות מחליפים את הטקס המוכר בחופה אישית ומלאת יצירתיות

אולי על פני השטח נדמה שרוב ההכנות לחתונה הם סביב בחירת המקום, צלם, תפריט, שמלה וכו’, אבל דווקא תכנון טקס החופה – אולי החלק הכי משמעותי בכל האירוע הזה שנקרא חתונה, הוא זה מתחיל לקבל במה מרכזית במיוחד ברשימת המשימות של זוגות מאורסים. עד לפני כמה שנים היה נדמה שיש רק דרך אחת לעמוד מתחת לחופה, אבל עם עליית המודעות לשוויון בין אוכלוסיות והרצון של זוגות רבים להפוך את יום החתונה שלהם לאישי יותר טקס החופה גם הוא קיבל תפנית גדולה. האפשרויות בפני זוגות שרוצים להכניס ממד אישי לטקס החופה שלהם היום רחב מגוון ומשמח, וארגונים כמו ‘הויה’ או ‘ישראל חופשית’ עוזרים לזה לקרות. 

ב-16.3 יתקיים יריד החתונות השנתי שלנו בבית השמחות, ומעבר לכל הדוכנים המשגעים שיהיו שם, מכירת שמלות הכלה המסורתית והאווירה הכיפית, השנה תחכה לכם גם פינת ייעוץ של ארגון ‘הויה’. אז אם אתם חושבים גם על טקס חופה אישי, נשמח מאוד עם תבואו להכיר להתייעץ ולהתרשם.

טקס חופה אישי: הצצה אל מאחורי הקלעים

מכיוון שמאחורי כל בחירה בטקס חופה אישי יש מחשבה והרבה יצירתיות, החלטנו לחזור לזוגות שעשו טקס אישי והתארחו אצלנו במדור חתונות אמיתיות ולקבל מבט אל מאחורי הקלעים לתכנון חופה באווירה אחרת. מזל טוב!

****

רוזי ורוני – רצו טקס שתואם לאמונות שלהם

רוזי היא כלה אמריקאית שהתחתנה עם חתן ישראלי, אבל היה לה חשוב להביא לטקס החתונה שלה את הדברים שהיא גדלה עליהם בארצות הברית. “היה לנו ברור שנעשה חופה אישית”, היא מסבירה. “בארה”ב זה ממש נהוג להתאים את הטקס לאמונות, המסורת והמנהגים. היה ממש חשוב לשנינו שהטקס יעסוק בנו ושתהיה לו משמעות. רצינו טקס מיוחד, ולמרות שזה נשמע נדוש, שישקף את האהבה שלנו זה לזו, ולכן עבדנו עם הרב הפרוגרסיבי/רפורמי שלנו כדי להחליט אילו מסורות אנחנו אוהבים, לאילו לתת פרשנות משלנו ועל אילו לוותר. כתבנו את הכתובה בעצמנו, והיא שיקפה את המחויבות שיש לנו זה לזו, במקום הטקסט הסטנדרטי.

מה הכי ריגש אתכם בטקס?  ״כתבנו את הטקסטים שהקראנו בעצמנו, ולשמוע מרוני מה הוא מרגיש אליי ועל העתיד שלנו ביחד גרם לי ממש להתרגש, וגם לו כשהוא הקשיב למילים שלי. דבר נוסף שריגש אותי היה החתימה על הכתובה”.

איך הוספתם לטקס שלכם משהו אישי? “קודם כל, הטקסטים שלנו שבהם דיברנו על כמה שיש לנו מזל שמצאנו זה את זו וכמה אנחנו אוהבים, וגם הברכות שההורים שלי ואמא של רוני כתבו. לאחר מכן הרב הפתיע אותנו כשהוא הקריא את הכתובה לכולם, ובסוף עשינו משהו מיוחד עם שבע הברכות: בחרנו כמה קרובי משפחה שיקריאו כל אחד ברכה אחת, ככה ששני הצדדים ממש ירגישו את האיחוד בין שתי המשפחות”.

איזה טיפ יש לכם לזוגות שבדרך, ששוקלים לעשות טקס חופה אישי? “תחשבו מה חשוב לכם – אילו ערכים אתם חולקים בתור זוג, איך אתם רואים את מערכת היחסים שלכם, והאם זה חשוב לכם לשקף את הכל בטקס. לדעתי אלו דברים שחשוב לחשוב עליהם, לא משנה איזה טקס אתם בוחרים. בעיניי חבל להפוך את המסיבה לאטרקציה המרכזית על חשבון החופה: מסיבה זה מדהים, אבל בסופו של דבר, הטקס הוא שמקבע את שניכם יחד לנצח”.

לעוד תמונות מיום החתונה של רוזי ורוני לחצו כאן

טקס חופה אישי: הצצה אל מאחורי הקלעים

כתבו את הכתובה בעצמם – רוזי ורוני. צילום: בן קלמר

טקס חופה אישי: הצצה אל מאחורי הקלעים

כתבו בעצמם את הכתובה. צילום: בן קלמר

****

מריה ויבגני – ביקשו מהחברים הכי טובים לכתוב ולנהל את הטקס

מריה ויבגני עשו לא מעט בחירות לא שגרתיות בדרך לחופה, אבל אחת מהבחירות הכי מיוחדות כללה את זה שאת הטקס שלהם כתבו החבר הכי טוב של החתן והחברה הכי טובה של הכלה. התוכן נשמר בסוד עד החופה עצמה אז הקריאו החברים הכי טובים את הטקסטים שכתבו. “יבגני ואני לא מרגישים מאוד מחוברים לדת, ולאחר מחשבה ובהחלטה משותפת הגענו למסקנה שמי שאנחנו רוצים שבאמת יעמוד שם איתנו וינהל את הטקס יהיו שני החברים הכי טובים שלנו”.

מה הכי ריגש אתכם בטקס? “הטקס נכתב במלואו על ידי החברים ונשמר בסוד עד החופה עצמה. רצינו להתרגש ביחד עם כולם, ולכן רצינו שהטקסט יהיה הפתעה גם בשבילנו. מדובר בשני אנשים שהם מאוד קרובים אלינו ומכירים אותנו רוב החיים – בעלי והחבר הכי טוב שלו מכירים עוד מימי בית הספר והחברה שלי ואני חברות מגיל 6 או 7”.

איך הוספתם לטקס שלכם משהו אישי? “החברים כתבו את כל הטקסט בעצמם והוא היה הכי אישי שיש. הוא וכלל סיפורים על ההיכרות שלנו עם החברים והמון ברכות אישיות. לא נכלל כמעט שום חלק מהטקס הסטנדרטי”.

איזה טיפ יש לכם לזוגות שבדרך, ששוקלים לעשות טקס חופה אישי? “אם אתם לא רואים צורך בכתובה ונישואים ע”פ הדת, אז טקס אלטרנטיבי בהכרח הרבה יותר אישי ומרגש. אלו גם היו הפידבקים שקיבלנו מהאורחים, שהיה מאוד מרגש וייחודי לראות משהו שונה”.

לעוד תמונות מיום החתונה של מריה ויבגני לחצו כאן

טקס חופה אישי: הצצה אל מאחורי הקלעים

הפכו את הטקס לאישי ומיוחד – מריה ויבגני. צילום: צילום: לוז | LUZ

****

עתליה ואייל – נכנסו לחופה בשירה של החברים הקרובים

עתליה ואייל התחתנו בחתונת שבת בבוקר (!!) בגלריית נור המהממת בשוק הפשפשים ביפו. עתליה מספרת שמההתחלה היא ידעה שמה שהכי מתאים לה זה טקס חופה מותאם אישית. “אני תמיד ידעתי שחשוב לי שטקס החופה יהיה אישי ומיוחד. לבן הזוג שלי לקח קצת יותר זמן, אבל אחרי שהוא הבין יותר, הוא הסכים איתי”, היא מסבירה.

מה הכי ריגש אתכם בטקס? “התרגשות החלה כבר משיר הכניסה לחופה (‘יפה כלבנה’ של אביתר בנאי) אותו שרו החברים הכי קרובים שלנו בליווי גיטרה אקוסטית – זה היה מקסים ומרגש. חילקנו שירונים וכל הקהל הצטרף. כמו כן האחים שלנו ניהלו את הטקס מה שהפך את הכל למאד מיוחד ומרגש. שנינו רצינו חופה מרגשת וזה בדיוק מה שקיבלנו.״

איך הוספתם לטקס שלכם משהו אישי? “ההיסטוריה שלנו באה לידי ביטוי בטקס – הטקסטים שכתבנו אחד לשנייה והאחים שלנו שניהלו את הטקס בצורה מרגשת ושנונה, ההורים שלנו שדיברו, הכל היה כל כך אמיתי. אח של אייל ואח שלי ליוו את הטקס, החברים הכניסו אותנו לחופה, אמא שלי ואבא שלו הקריאו לנו קטע שכתבו בחופה, אנחנו כתבנו את הטקסטים שלנו בעצמנו. דבר נוסף הוא שכתבנו את הכתובה בעצמנו – אמא שלי עיצבה אותה עם התמונות שלנו ואת התוכן אנחנו כתבנו יחד על פי הערכים שמלווים וצריכים ללוות אותנו בזוגיות שלנו”.

איזה טיפ יש לכם לזוגות שבדרך, ששוקלים לעשות טקס חופה אישי? “תעשו את זה! זה הרבה יותר אישי ואמיתי. זה משהו שהוא רק שלכם ואין דבר יותר מדהים מזה. זה הופך את החתונה למיוחדת יותר, אישית יותר. למשפחות הפחות זורמות – תעשו מה שאתם רוצים ולא מה שהמשפחות רוצות. זה היום שלכם, אז תנסו להסביר להם את זה בצורה יפה.  בנוסף, אנחנו כתבנו כתובה לעצמנו המבוססת על הערכים שאנחנו מאמינים שצריכים להיות בזוגיות שלנו. אני ממליצה – זו מזכרת מקסימה”.

לעוד תמונות מיום החתונה של עתליה ואייל לחצו כאן

טקס חופה אישי: הצצה אל מאחורי הקלעים

נכנסו לחופה בליווי שירה של החברים – עתליה ואייל. צילום: שני צדיקריו

טקס חופה אישי: הצצה אל מאחורי הקלעים

כתבו את הכתובה בעצמם. צילום: שני צדיקריו

****

לירן ומתן – חיתנה אותם האמא של החתן

אמו של החתן היא רבנית בתנועה להתחדשות יהודית שעורכת טקסי נישואין, ולכן לשניים היה ברור שהיא תהיה זו שתערוך את הטקס. “זה טקס כל כך אישי וחשוב שאם מישהו מהמשפחה יכול לעשות אותו, במיוחד אחד מההורים, אי אפשר שלא לבחור בדרך הזו”, מסבירה לירן. “אמא של מתן מכירה אותנו הכי טוב ויכולנו לשבת יחד ולהכין את הטקס בעצמנו, לבחור מה יהיה ומה לא, מה יישאר ומה ישתנה. העובדה שהיינו חלק מתהליך הכנת הטקס העצים את החשיבות שלו בשבילנו, והפך לטקס שבו כולם היו מעורבים”.

מה הכי ריגש אתכם בטקס? “חילקנו את שבע הברכות לבני משפחתנו וחברנו הקרובים כשכל אחד נתן לנו ברכה שהייתה קשורה לאישיות שלהם או לאופי של הקשר שלנו איתם. לדוגמה, אחותו של מתן היא ציירת ולכן בירכה אותנו את ברכת יצירת האדם – אומנות יופי ויצירותיו. את ברכת הדורות הבאים בירך אותנו המדריך של מתן כאשר מתן עלה לארץ ונשאר חבר קרוב מאוד, ואת הברכה השביעית אבי ואחיו שרו יחד בתימנית. זו הייתה הברכה היחידה שנשארה מקורית וזה יצא מאוד מיוחד ומרגש”.

איך הוספתם לטקס שלכם משהו אישי? “בתחילת הטקס התנגן השיר ‘אנא בכוח’. כשעשיתי מחקר על טקסי נישואין ויהדות בכלל, גיליתי שיש לתפילה ‘אנא בכוח’ שימוש כמדיטציה כדי להתגבר על המודעות השלילית שמסיחה את דעתנו מהתכלית האמיתית של חיינו. דברים אחרים שעשינו – הגג של החופה היה הטלית של סבא של מתן ז״ל, וההסבר לשבירת הכוסות היה בציטוט לאונרד כהן: There’s a crack in everything, this is how the light gets in”.

איזה טיפ יש לכם לזוגות שבדרך, ששוקלים לעשות טקס חופה אישי? “אני הייתי ממליצה להיות חלק מהתהליך של יצירת הטקס. שימו את האופי שלכם בטקס, ערכו את התוכן שידבר אליכם ולאורחים שלכם, אם אתם לא מתחברים לחלק מסוים – שנו אותו או תורידו אותו. תנו לאורחים שלכם את האפשרות להיות חלק בטקס, בין אם זה לתת ברכה או להחזיק את החופה. הכי חשוב, תכתבו את הכתובה שלכם! אנחנו תלינו את שלנו בחדר, עם עיצוב שאנחנו בחרנו ותוכן שאנחנו כתבנו ומסכימים עם כל מילה”.

לעוד תמונות מהחתונה של לירן ומתן לחצו כאן

טקס חופה אישי: הצצה אל מאחורי הקלעים

מתחת לחופה עם אמא, שהיא במקרה גם הרבנית. צילום: לוז | LUZ

טקס חופה אישי: הצצה אל מאחורי הקלעים

זה מה שקורה כשהאמא של החתן היא רבנית ועורכת טקסי נישואין. צילום: לוז | LUZ

****

ליה וויטלי – כתבו בעצמם את הטקסט לטקס

ליה, עורכת מגזין לייפסטייל ואושיית רשת, חגגה את היום הגדול שלה באירוע סופר אסתטי ומעוצב, ששיאו היה טקס אישי שכלל דברים שהיא ובן זוגה אמרו זה לזו מול כולם. הרעיון לטקס אישי הגיע ממנה, והיא מספרת שזו הייתה החלטה פשוטה והגיונית. “אנחנו לא דתיים”, היא ממשיכה, “רשמנו את הנישואין שלנו ברוסיה באופן רשמי, ובטקס עצמו לא רציתי להקשיב למילים של מישהו אחר”.

מה הכי ריגש אתכם בטקס? “מבחינתי זה היה להקשיב למה שוויטלי אמר, וגם כשהחברים ובני המשפחה צחקו ומחאו כפיים אחרי דברים שהוא ואני אמרנו”.

איך הוספתם לטקס שלכם משהו אישי? “הכל היה אישי: כל המילים שכתבנו ואמרנו בעצמנו. חבר שלי מסנט פטרסבורג שגר בישראל בעבר הציג אותנו ברוסית ובעברית וגם תרגם אותנו, מכיוון שדיברנו רוסית”.

לעוד תמונות מהחתונה של ליה וויטלי לחצו כאן

טקס חופה אישי: הצצה אל מאחורי הקלעים

אישי ומרגש – יום החתונה של ליה וויטלי. צילום: i do studio

טקס חופה אישי: הצצה אל מאחורי הקלעים

הכי אישי שיש. צילום: I Do Studio

****

סיון ותום – במקום לשבור כוס, זרעו זרעים

סיון ותום יצרו טקס שאותו הכלה מגדירה “לגמרי אלטרנטיבי”, ושתלו זרעים בתוך כד, בחירה סימבולית שקשורה לעובדה שסיון הייתה בחודש השישי להריונה ביום החתונה שלה. “בנוסף, גם אני וגם תום לא רצינו לעבור ברבנות אז לא הייתה פה ממש שאלה או שיקולים”, סיון מסבירה.

מה הכי ריגש אתכם בטקס? “הכי התרגשנו מהמילים שכל אחד אמר ומהברכות. כל אחד מאיתנו כתב פתק קטן עם משהו אישי מבלי להראות לשני ושתלנו את הפתקים בכד. בנוסף, אמא שלי ואח של תום עלו לחופה ובירכו אותנו בסוף הטקס”.

איך הוספתם לטקס שלכם משהו אישי? “כל הטקס היה אישי, לפני האירוע ישבנו עם החברה שהנחתה אותו ודיברנו על הקשר שלנו ומה עברנו עד כה. אני חושבת שברגע שאת בונה בעצמך את הטקס ולא הולכת לפי הוראות שנכתבו על ידי מישהו אחר זה כבר משנה הכל והופך את הטקס לאישי ושלך”.

איזה טיפ יש לכם לזוגות שבדרך, ששוקלים לעשות טקס חופה אישי? “לראות או לדבר עם אנשים שעשו טקסים אלטרנטיביים ולבחור חלקים שמעניינים אותם או לקחת כהשראה לטקס אחר, לנסות להבין מה הם היו רוצים שיקרה מתחת לחופה ומה מייחד אותם כזוג. תום ואני היינו בחתונות עם טקס שונה בעבר, וגם החברה שהנחתה את הטקס כבר עשתה זאת בעבר, כך שיש לה ניסיון”.

לעוד תמונות מהחתונה של סיון ותום לחצו כאן

טקס חופה אישי: הצצה אל מאחורי הקלעים

סיון מקריאה לתום את המילים שנכתבו ערב לפני. צילום: אסף ספקטור

טקס חופה אישי: הצצה אל מאחורי הקלעים

החתן והכלה (שהייתה בחודש השישי להריונה) שתלו זרעים במקום לשבור כוס. צילום: אסף ספקטור

****

מאשה ואנדריי – בחרו בטקס סמלי בארץ

מאשה ואנדריי התחתנו בטקס אזרחי בניו יורק כמה חודשים לפני הטקס בארץ, וכמעט ויתרו על טקס בארץ עם המשפחה והחברים, אך לבסוף הם שינו את דעתם. “אחרי שסגרנו שכן נעשה טקס בארץ, היה לנו ברור שזה לא יהיה דרך הרבנות”, מסבירה מאשה. השניים פנו לארגון ‘הויה’ ויצרו ביחד איתם טקס לגמרי משלהם, ואם זה לא מספיק, האירוע שלהם יצא באחד הימים הכי סוערים ופוטוגניים בחורף הנוכחי.

מה הכי ריגש אתכם בטקס? “הברכות שאמרו קרובי המשפחה ואלו שאנחנו אמרנו אחד לשנייה. זה לא היה טקס עם הברכות המסורתיות: אמנם המתכונת הייתה אותה מתכונת, אבל הטקסטים היו אישיים. את שבע הברכות, למשל, אמרו ההורים שלנו, ובנוסף אנחנו בירכנו את האורחים”.

איך הוספתם לטקס שלכם משהו אישי? “זה בא מהלב. סשה, עורכת הטקס מטעם ארגון ‘הויה’, נתנה לנו כמה דוגמאות איך להוסיף משהו אישי, קראנו אותן ובסוף פשוט הלכנו עם הלב. בנוסף, רצינו שזה יהיה טקס שוויוני: שנינו שתינו מאותה כוס ביחד, יצאנו לחופה ביחד, שברנו שתי כוסות, אמרנו ברכת שבירת כוס ביחד. לגבי השפה, הטקס נערך גם בעברית וגם ברוסית, כי ההורים של אנדריי לא גרים בארץ ולא יודעים עברית”.

איזה טיפ יש לכם לזוגות שבדרך, ששוקלים לעשות טקס חופה אישי? “לשתף קרובי משפחה או חברים: לתת להם להגיד ברכות, לבחור שירים שהזוג אוהב ולאו דווקא באופנה עכשיו, ופשוט להיות מה שהם – תחת החופה או לא תחת החופה”.

לעוד תמונות מחהתונה של מאשה ואנדריי לחצו כאן 

טקס חופה אישי: הצצה אל מאחורי הקלעים

מתחת לחופה האישית, ביום הכי גשום בשנה. צילום: אלכסיי קודריק

טקס חופה אישי: הצצה אל מאחורי הקלעים

הלכו עם הלב. מאשה ואנדריי. צילום: אלכסיי קודריק

****

טורי וארז – כתבו אחד לשני בשבוע של החתונה

טורי האמריקאית עשתה עליה בעקבות ארז, בן זוגה הישראלי, ובטקס הרפורמי של השניים היא אף שברה את הכוס ביחד איתו. “אני חושבת זה קשור למקום שבו גדלתי”, היא מסבירה את הבחירה שלה, “בארה”ב אנחנו ממש גדלים עם הרב דרך בית הכנסת, כך שהרבנים מכירים אותנו ואת המשפחה די טוב. זה היה די חדש לי שהחתונות בישראל כל כך לא אישיות וששוכרים רב שלא מכירים ליום החתונה. החתונה כוללת רק את הברכות וזהו זה. לא גדלתי ככה. רצינו משהו מרגש, משהו שמדבר על מי שאנחנו”.

מה הכי ריגש אתכם בטקס? “ללא ספק הדברים שאמרנו אחד לשני, שהיו לגמרי אינטימיים ונכתבו בשבוע של האירוע”.

איך הוספתם לטקס שלכם משהו אישי? “הטקסטים היו אישיים, והעובדה שבני המשפחות שלנו אמרו את שבע הברכות”.

איזה טיפ יש לכם לזוגות שבדרך, ששוקלים לעשות טקס חופה אישי? “הכי חשוב זה לחגוג את הזוגיות שלכם ואת מה שמערכת היחסים אומרת לכם – אם זה אומר לעשות טקס אישי אז למה לא, אם זה אומר לעשות את זה בדרך המסורתית אז למה לא. הטקס צריך לשקף מי שאתם כזוג ומה שאתם רוצים לזכור הכי טוב מיום החתונה שלכם, כשאתם רוצים להיזכר בעתיד. אל תפחדו להכריח את החברים והמשפחה להשתתף בטקס קצת יותר ארוך. בנוסף, כאשר הזוג אותנטי ועושה את מה שטוב לו ולא בעבור הקהל, אז הקהל באמת מכבד את זה ומרגיש מעורב יותר”.

לעוד תמונות מהחתונה של טורי וארז לחצו כאן 

טקס חופה אישי: הצצה אל מאחורי הקלעים

טורי עשתה עליה לארץ בעקבות האהבה, ולא ויתרה על טקס אישי בדרך. צילום: עידן חסון

טקס חופה אישי: הצצה אל מאחורי הקלעים

בדרך לטקס חופה אישי שבו הכלה לא תוותר על שבירת כוס. צילום: עידן חסון

****ֿ

רוצים גם טקס חופה ייחודי ואישי? בואו להתייעץ ולפגוש את הוויה ביריד הכלות שלנו ב16 למרץ.

טקס חופה אישי: הצצה אל מאחורי הקלעים

קטגוריות
המגזין,מידע שימושי לחתונה
תגיות
השראה

המלצות צוות המגזין 🖤

© 2020 כל הזכויות שמורות ל My Day | תנאי שימוש | מדיניות פרטיות | עיצוב - Duvsha studio | Powered by Matat Technologies LTD
x