האותיות הקטנות: כל מה שחשוב לדעת לפני חתימה על חוזה לחתונה | מגזין חתונות | My Day

האותיות הקטנות: כל מה שחשוב לדעת לפני חתימה על חוזה לחתונה

לפעמים זה לא ממש חשוב כמה טרחתם ועבדתם על כל פרט קטן בחתונה - עדיין התוכניות שלכם יכולות להשתבש. כדי למנוע אכזבה ביום החתונה חשוב מאוד שתדעו על מה בדיוק אתם חותמים עם כל ספק, ולמה כדאי שתשימו לב

כל זוג שמתכנן חתונה יודע כמה אנרגיות, מחשבה ותכנונים צריך להקדיש לה. יש המון נושאים שצריך לדאוג להם, ממציאת מקום לחתונה, להחלטות על האווירה והעיצוב, מציאת שמלת כלה, תיאום עם צלמים, מאפרים ומסרקים ועוד. לצערנו, לא חשוב עד כמה מתכננים וחושבים על כל פרט, בסופו של דבר חלק מהתוכניות יכולות להשתבש. זה לא חוק מרפי, אלה פשוט החיים.

אחד הנושאים הרגישים והכואבים ביותר בקהילת הכלות שלנו הם הדברים שהשתבשו במהלך החתונה או אחריה. יש כלות שמאוכזבות מהתמונות שלהן, יש כאלה שהזדעזעו מיחס של מעצבים ויש אחרות שהקייטרינג שלהן אכזב. יש המון דברים שיכולים להשתבש. על חלקם אפשר לשלוט ועל חלקם לא ממש. עם קצת ידע, ניסיון ועזרה מכלות שכבר התחתנו אפשר למנוע חלק מהאכזבות. אז למה לא לנסות להקטין את הסיכוי שהדברים אכן ישתבשו?

אם יש משהו שיכול למנוע שיבושים בתוכניות הוא החוזה שאתם חותמים עליו עם הספקים. הוא זה שיבטיח לכם שקט נפשי וגם יוודא שכל הדברים שדיברתם עליהם כתובים. לפני שאתם חותמים על חוזה כל ספק כדאי לעבור עליו ולבדוק שהוא מתאים לכם. אם יש סעיף שנראה לכם לא בסדר, או שיש לכם תחושת בטן בנוגע אליו – אל תהססו לשאול עליו ולשנות מה שאפשר. כדי לעשות לכם את החיים יותר קלים, איגדנו כאן טיפים לחוזים לספקים מתחומים שונים. התמקדנו בחוזים של מתחם האירועים, צלמי סטילס ווידאו, מאפרים ומסרקים. אצל כל אחד מהספקים חשוב לשים לב לנושאים שונים, אבל המשותף לכולם הוא שאתם חייבים לקרוא היטב כל סעיף וסעיף ולדעת על מה אתם חותמים.

בואו נתחיל.

האותיות הקטנות: כל מה שחשוב לדעת לפני חתימה על חוזה לחתונה

תדאגו מראש שהיום שלכם יהיה מלא באושר. צילום: צחי שמש

האותיות הקטנות: כל מה שחשוב לדעת לפני חתימה על חוזה לחתונה

להגיד I DO בלב שקט. צילום: שיר חסין

***

 גן האירועים לחתונה

– שימו לב שכל הדברים שדיברתם עליהם עם הנציג של מקום האירועים ייכנסו לתוך החוזה. הבטיחו לכם עמדת אפטר פארטי? תדאגו שזה יירשם ולא יישאר באוויר. גם אמירות כמו “אם לא ירד גשם נאפשר לעשות חופה בחוץ” או “לא נחייב אתכם אם האירוע יימשך מעבר לשעה שסוכמה” – חייבים להירשם בחוזה.

– בדקו מה מתחם האירועים מעניק לכם בחבילה שסוכמה: האם יש דיג’יי מהמקום? חבילת עיצוב? צלם מגנטים? כל הדברים האלה צריכים להיות מצוינים בחוזה. כמו כן, הרבה מקומות עובדים עם ספקים מסוימים. בדקו בראש אם מתחם האירועים עובד עם רשימה סגורה של ספקים או שאתם יכולים לבחור עם מי תרצו לעבוד. יש מקומות שייתנו לכם לעבוד עם ספקים אחרים בתוספת תשלום מסוימת או שיאפשרו לכם לעבוד רק עם ספק אחד בלבד. בררו את כל הדברים האלה לפני שאתם חותמים על החוזה.

– בררו מה המדיניות במקרה של רזרבות. יש אולמות שבהם תידרשו לשלם תשלום גבוה על כל אורח נוסף שהגיע ולא היה כלול במספר האורחים המקורי.

– במתחמי אירועים מסוימים תידרשו להוסיף תשלום על חתונה שהתארכה מעבר למצופה. בררו עם המקום אם גם לו יש סעיף כזה ומה הקנס שתצטרכו לשלם.

האותיות הקטנות: כל מה שחשוב לדעת לפני חתימה על חוזה לחתונה

שימו לב שכל מה שדובר בעל פה נכתב גם בחוזה. צילום: עידן חסון

האותיות הקטנות: כל מה שחשוב לדעת לפני חתימה על חוזה לחתונה

האם המקום מאפשר להביא ספקים חיצוניים? צילום: חיים אפריאט

– אם החבילה של המקום כוללת גם בר, כדאי שתבדקו מה הוא כולל. האם יש אפשרות להביא משקאות אלכוהוליים חיצוניים? האם יש תשלום על מזיגת אלכוהול חיצוני? האם המקום מספק גם קוקטיילים שונים?

– וודאו מראש מה המחיר שתצטרכו לשלם עבור מנות ילדים. ברוב המקומות המחיר למנות כאלו יהיה נמוך יותר ממנות רגילות.

– סכמו עם מתחם האירועים מי יהיה אחראי על ספירת המוזמנים ולפי מה אתם משלמים – האם לפי שולחנות או לפי מוזמנים? הסעיף הזה חשוב מאוד, כי בסופו של דבר אתם משלמים על כל פתיחה של שולחן או על כל אורח שהגיע או לא הגיע, וחשוב שיהיה מישהו אמין שיספור עבורכם את המוזמנים והשולחנות.

– הבינו מה קורה במקרה של ביטול אירוע, שיכול להתקיים מכמה סיבות: אם מסיבות ביטחוניות, בגלל מזג האוויר או מסיבות אישיות. בדקו מה אומר כל סעיף, מתי עליכם לשלם סכום כסף במקרה של ביטול וכמה.

האותיות הקטנות: כל מה שחשוב לדעת לפני חתימה על חוזה לחתונה

האם האולם מאפשר להביא אלכוהול חיצוני? צילום: איל הצילום

האותיות הקטנות: כל מה שחשוב לדעת לפני חתימה על חוזה לחתונה

הרבה אורחים קטנטנים? וודאו אם הם מקבלים מנת ילדים. צילום: עידן חסון

האותיות הקטנות: כל מה שחשוב לדעת לפני חתימה על חוזה לחתונה

אל תשכחו לבדוק אם אתם משלמים לפי אורח או לפי שולחן. צילום: חן לוי

***
צילום סטילס

 

– בדקו היטב למי שייכות הזכויות על התמונות – האם הזכויות שלכם או של הצלם? אנחנו ממליצות לבדוק זאת היטב ולוודא שהזכויות שייכות לכם. אתם שילמתם על התמונות ואין סיבה שהן לא יהיו שייכות לכן, כמובן עם מתן קרדיט לצלם.

– בהמשך לסעיף הקודם, תבדקו אם לצלם מותר לפרסם את התמונות שלכם ברשתות החברתיות או באתר שלו ללא רשותכם. אם אתם זוג ביישן או פשוט זוג שמעדיף לשמור את היום הזה לעצמו – כדאי שתוודאו שלא תופתעו.

– קראו מהי מדיניות הביטולים של הצלם ומה יקרה אם תרצו לבטל את העסקה. תדאגו שיהיה רשום פרק הזמן שבו אפשר לבטל את החוזה ללא כל תמורה, ולא פרק זמן לא ברור.

האותיות הקטנות: כל מה שחשוב לדעת לפני חתימה על חוזה לחתונה

האם הצלם יכול לפרסם את התמונות שלכם ברשתות החברתיות? צילום: שי בוזגלו- YourStory

האותיות הקטנות: כל מה שחשוב לדעת לפני חתימה על חוזה לחתונה

וודאו שהזכויות על התמונות הן שלכם. צילום: מיקאל פייר

– מתי תקבלו את החומרים? כלות רבות מספרות שאחרי העברת התשלום היו צלמים שנעלמו ולא היו זמינים. אל תניחו ליד המקרה לקבוע מתי תקבלו את החומרים ושימו לב שמצוין בחוזה מתי בדיוק תקבלו אותם. כמו כן, הרבה פעמים כתוב בחוזה “ימי עסקים”, כשהכוונה היא לימות השבוע בלבד, לא כולל שישי, שבת וחג. אם בחוזה שלכם כתוב 45 ימי עסקים, אבל היו חגים באמצע, יכול להיות שתקבלו את התמונות אחרי 60 ימים. כדאי לדעת שיהיו צלמים שישלחו לכם את התמונות ביום האחרון לפי החוזה.

– סוגיית התשלום היא תמיד סוגיה לא פשוטה. מניסיוננו עדיף לשלם סכום מסוים כמקדמה ואת שאר הסכום אחרי החתונה או בקבלת החומרים. בכל מקרה, כדאי שתדאגו לפצל את התשלום לצלם ולוודא שהתשלום השני יהיה רק לאחר החתונה. כלה מקבוצת הכלות שלנו סיפרה על צלם שהתקשר בבוקר החתונה לבן זוגה וביקש העברה כספית עוד באותו יום. כדי להימנע ממקרה כזה ומהלחץ שהוא גורם עדיף שסוגיית התשלום תהיה מעוגנת מראש בחוזה. בכל מקרה, גם אם בחוזה מצוין שההעברה הכספית תתבצע ביום החתונה, הבהירו מראש לצלם שאתם לא מתעסקים בנושא הכסף ביום החתונה והגדירו מי ישלם לו.

לחצו כאן לנבחרת צלמי הסטילס של My Day

האותיות הקטנות: כל מה שחשוב לדעת לפני חתימה על חוזה לחתונה

אחרי כמה ימים תקבלו את החומרים מהצלם? צילום: חן לוי

האותיות הקטנות: כל מה שחשוב לדעת לפני חתימה על חוזה לחתונה

סגרו מראש את הסוגיה הכספית. צילום: אפרת ציון

***

צילום וידאו

 

– כל הסעיפים שנוגעים לצלם סטילס נכונים גם לצלם וידאו. לא חשוב אם החברה שמספקת לכם צלם סטילס מספקת גם צלם וידאו, או שאתם חותמים עם צלם וידאו בנפרד – חשוב שתקראו גם את הסעיפים הבאים.

– בצילום וידאו כדאי לשים לב לסעיף בחירת השיר. יש צלמים שמתחילים לעבוד על הקליפ רק אחרי שהם מקבלים את השיר שבחרתם, והספירה של קבלת החומרים מהצלם מתחילה מהמועד הזה. שימו לב לסעיף הזה ומה מצופה מכם. שמענו על מקרים שבהם הצלמים לא הזכירו לזוג שעליהם לשלוח שיר, וקבלת הקליפ התעכבה מהסיבה הזאת. אמנם אלה דברים שיהיו כתובים בחוזה, אבל עדיף שתדעו ותשימו אליהם לב מראש.

– תיקוני סרטונים: שימו לב מה כתוב בחוזה מבחינת סבבי תיקונים. יש צלמי וידאו שייתנו לכם סבב אחד של תיקונים לקליפ בחינם, אבל שאר התיקונים יעלו עוד כסף. בדקו מראש אם יש סעיף כזה ומה מצוין בו. אם אין סעיף בחוזה תדאגו להוסיף אותו כדי שתהיו בטוחים על כל מקרה.

לחצו כאן לצלמי הווידאו המומלצים של My Day

האותיות הקטנות: כל מה שחשוב לדעת לפני חתימה על חוזה לחתונה

אל תשכחו לשלוח את השיר האהוב עליכם לצלם הווידאו. צילום: חן לוי

האותיות הקטנות: כל מה שחשוב לדעת לפני חתימה על חוזה לחתונה

הכניסו לחוזה סעיף של סבבי תיקונים. צילום: שי שחר

***
איפור ושיער

 

– קודם כל חשוב לוודא שגם עם מעצבת השיער והמאפרת יש לכם חוזה. גם אישור במייל הוא חוזה, רק חשוב לדאוג שיהיה אישור של שני הצדדים.

– שעת ההגעה של המאפרת ומעצבת השיער היא חשובה מאין כמוה. היא הספקית הראשונה שתגיע ליום החתונה, והיא זאת שתקבע גם את הלו”ז להמשך היום. בררו מתי כדאי להתחיל את היום שלכם, בהתאם לחתונת צהריים, ערב, חורף או קיץ – ותדאגו ששעת ההגעה תהיה מעוגנת בחוזה. ברגע שאין תיאום של שעה כל שאר הלו”ז יכול להשתבש – וזה קרה לכמה וכמה בנות מהקהילה שלנו.

– תדאגו שהתאריך של החתונה יהיה כתוב בחוזה. נשמע קצת ברור מאליו, אבל כלה סיפרה לנו ש”התקשרתי לקבוע תאריך לפגישת ייעוץ והמאפרת פשוט לא ידעה מי אני ומה התאריך שקבענו”. אל תיתנו לדבר כזה לקרות ותדאגו שיהיה מעקב על תאריך החתונה.

– יש ספקים שמעניקים איפור ושיער ניסיון. בררו אם זה המקרה גם עם הספקים שלכם, ואם כן תדאגו לחתום על חוזה לפני ההגעה לניסיון. כדאי לשים לב לכמה דברים: כמה עולה הניסיון, אם הוא כלול בעלות האיפור והשיער של החתונה ומה קורה במצב שאתם לא רוצים להמשיך עם הספק – האם התשלום הוא על הניסיון בלבד או שיש תשלום נוסף?

– סיכמתם על ליווי לאולם? כתבו את הסעיף הזה בחוזה, כולל שעות העבודה וההפסקות בין יום ההתארגנות והאולם. יש ספקים שירצו ללכת הביתה ולחזור רק בערב, לכן תדאגו שהכל יהיה כתוב ומסוכם מראש.

– אם אתם לוקחים ספקים לאיפור ושיער למלוות, תדאגו תמיד שגם עם הספקים האלה יהיה לכם חוזה. אתם לא רוצים להיות מופתעים מהמחיר או מהשירות.

לחצו כאן לנבחרת המאפרים ומעצבי השיער של My Day

האותיות הקטנות: כל מה שחשוב לדעת לפני חתימה על חוזה לחתונה

זמן ההגעה של המאפר משפיע על כל שאר הלו”ז של האירוע. צילום: עידן מרציאנו

האותיות הקטנות: כל מה שחשוב לדעת לפני חתימה על חוזה לחתונה

אם ביקשת ליווי לאולם, תדאגי שזה יהיה כתוב בחוזה. צילום: שי שחר

האותיות הקטנות: כל מה שחשוב לדעת לפני חתימה על חוזה לחתונה

תדאגו לחתום על החוזה לפני ההגעה לאיפור ושיער ניסיון. צילום: חן לוי

אנחנו יודעות שהרשימה הזאת יכולה להיראות קצת גדולה ומפחידה. בסופו של דבר, כל הסעיפים האלה נועדו כדי לכסות אתכם על כל מקרה שלא יבוא. אנחנו ממליצות לקרוא על כל ספק וספק, לחפש המלצות ולשאול שאלות גם בקבוצת הפייסבוק הסגורה שלנו. אם אתם מרגישים שאתם לא מקבלים את השירות שראוי שתקבלו, עדיף לשלם קנס קטן ולצאת מהחוזה, ולא להגיע ליום החתונה ולגלות שעשיתם טעות. סמכו על תחושות הבטן שלכם ואל תהססו להתייעץ עם אנשים אחרים שעשו את זה לפניכם.

קטגוריות
המגזין,מידע שימושי לחתונה
תגיות
איל הצילום,חן לוי,צחי שמש,שי שחר

המלצות צוות המגזין 🖤

© 2022 כל הזכויות שמורות ל My Day | תנאי שימוש | מדיניות פרטיות | עיצוב - Duvsha studio | Powered by Matat Technologies LTD
x