זוגות משתפים: אירוע החתונה כהזדמנות לתרום לקהילה | מגזין חתונות | My Day

זוגות משתפים: אירוע החתונה כהזדמנות לתרום לקהילה

שמלת כלה שהכנסותיה עוברות לעמותה לנשים בסיכון, צלם חתונות בעל צרכים מיוחדים שמוציא פריימים יפיפיים, ומתנות עם אג'נדה שבזכותן האורחים יוצאים הביתה עם חיוך: 7 נשואים טריים ששילבו עזרה לקהילה בדרך לחופה מספרים על החוויה העוצמתית

בשנים האחרונות יש מגמה מבורכת שהולכת ומתעצמת בעולם החתונות: תרומה לקהילה במסגרת היום הגדול. זוגות רבים מנצלים את את המעמד שלהם כחתן וכלה כדי לתרום בחזרה לקהילה, לעזור לזולת ולהפנות את הזרקור למטרות נעלות. לא רק זוגות הולכים בעקבות המגמה הסופר חיובית, אלא גם אנשי מקצוע בעלי אחריות חברתית. כך, למשל, מתחמי אירועים רבים פונים לעמותת לקט ישראל, אשר אוספת את האוכל שנשאר בסיומו של האירוע ותורמת אותו לנזקקים.

במהלך ההכנות לחתונה כלות וחתנים רבים שואלים את עצמם איך להפוך את היום הגדול להזדמנות לתרומה. השאלה הזאת עולה שוב ושוב גם בקבוצת הפייסבוק של כלות My Day, ובעזרת התשובות המגוונות שניתנות שם, וגם דרך האינטרנט והרשתות החברתיות, אפשר לאתר עמותות המתאימות לאג’נדה של בני הזוג. ואכן, זה היה התהליך שעברו רוב הזוגות בכתבה, אשר בסיומו הם מצאו עמותות ופרויקטים חברתיים מדהימים.

אז אם אתם מחפשים אפשרויות שונות לשלב תרומה לקהילה בדרך לחופה, קבלו רעיונות מאלו שעשו את זה קודם:

***

שמלת כלה למטרה טובה – ‘רוח נשית’

השמלה המהממת של מירי, שאף נכנסה לרשימת הלוקים המוצלחים של 2018, אותרה בזכות My Day. במהלך שיטוט בפייסבוק, מירי נכנסה לדף של My Day, שם נתקלה בפרסום של יריד של עמותת רוח נשית. הירידים של רוח נשית מאגדים שמלות כלה יד שנייה של שלל מעצבים, וההכנסות של העמותה עוברות לנשים נפגעות אלימות ומאפשרות להן לקבל דף חדש בחייהן ולהתבסס כלכלית. “ראיתי שזה קונספט מעניין”, נזכרת מירי, שהתייצבה ביריד עם ראש פתוח בליווי חברה, “היה מבחר עצום של שמלות, של מעצבים מוכרים וטובים”. את עיני החברה צדו חלק עליון וחלק תחתון, היא הציעה לשלב ביניהם, מירי מדדה בלי יותר מדי ציפיות, והשאר היסטוריה. “יחד, זו הייתה השמלה הכי יפה שראיתי. יצא ממש טוב! מטרה מדהימה, הכסף הולך לנשים בסיכון, וגם הנשים ביריד היו ממש נחמדות. פשוט מדהים.”

לדברי מירי, התגובות של הסובבים היו הכי חיוביות שיש, והעמותה זכתה לתשומת הלב המגיעה לה. “אנשים ממש התלהבו מהארגון ‘רוח נשית’ ומכל מה שהן עושות, והרבה ביקשו ממני פרטים לגבי הירידים שלהן. אני חושבת שהמלצתי עליהן לכל בחורה שהתייעצה איתי לגבי קניית שמלת כלה.”

לאתר של ‘רוח נשית’

תרומה לקהילה בחתונה

התוצאה? שמלה מושלמת. צילום: ג’ן סלדקוב. לכתבה המלאה לחצו כאן

***

בטבעת זו – ‘אנוש’

עם רצון טוב וקצת יצירתיות, כל שלב ושלב בדרך לאירוע יכול להפוך להזדמנות לתת לקהילה. אפרת ובן זוגה, זהר, לגמרי יסכימו עם זה: הם ידעו שהם רוצים לשלב תרומה לקהילה בכמה שיותר שלבים בחתונה שלהם, אפילו במהלך בחירת טבעות הנישואין. במהלך גלישה בפייסבוק, אפרת נתקלה בעמותת ‘אנוש’ המסייעת למתמודדים עם מוגבלות נפשית, וגילתה שהם מציעים שירות של צורפות טבעות נישואין. אפרת וזהר החליטו ללכת על זה, והתייצבו בסטודיו בנס ציונה לפגישה עם רות, המנהלת. בעצתה הם איתרו זהב ישן בבית, אשר סייע להם למזער עלויות, והתהליך יצא לדרך. “יצא ששילמנו רק על העבודה של האנשים המקסימים שעובדים שם, שגם הם קיבלו אותנו לגמרי בחיוך בכל פעם שבאנו”, מסבירה אפרת.

“כל מי שראה את הטבעות חשב שהן מקסימות, מעטים מכירים את עמותת ‘אנוש’ ומי שלא – ממש התרגש לגלות את זה וחשב שזה מדהים שאפשר לתרום לקהילה תוך כדי ארגון החתונה בצורה כל כך מובנת מאליה”.

לאתר של ‘אנוש’

תרומה לקהילה בחתונה

בזכות רצון טוב ויצירתיות. צילום: אפרת בשרי

***

התרומה הכי פוטוגנית – ‘סנאפ’

‘סנאפ’, המהווה חלק מעמותת ‘ארץ עיר’, מכשירה צעירים בעלי צרכים מיוחדים בעולם הצילום, כולל צילומי חתונות, ומאפשרת להם להשתלב בשוק העבודה. דנה ואלדד נתקלו בעמותה בדרך הכי קלאסית שיש – מפה לאוזן, כאשר חברה סיפרה לדנה על הפרויקט המיוחד. “מיד אמרתי ‘ברור שהולכים על זה'”, נזכרת דנה. “העמותה מכשירה אותם למקצוע, ומעניקה הזדמנות לשלב אותם ישירות באירועים במסגרת מאוד תומכת ומפרגנת. השייכות לעמותה ולצוות כזה חם ועוטף היא החלק החשוב”.

לדברי דנה, הקליק היה מיידי. “מהרגע ששמענו על הרעיון הוא מייד נכנס לנו ללב ולא סתם, היה נעים לנו לדעת שלפחות חלק מהכסף של החתונה הולך למקום טוב והחוויה עצמה הייתה מעולה! הגיע אלינו צלם מדהים בשם דוד שעשה פשוט עבודה מעולה ובאווירה נעימה”.

לאתר של ‘סנאפ’

תרומה לקהילה בחתונה

הכי עוצמתי שיש. צילום: דוד דיל

***

מוצרים בהקדשה אישית – ‘זאתזאת’

כלות רבות אומרות תודה למלוות שלהן במהלך בוקר החתונה באמצעות מתנה סמלית ויפה. גם שחף שמחה לשלב חלוקת מתנות בבוקר חתונתה, וניצלה את ההזדמנות כדי לפרגן לא רק ליקרות לה, אלא גם לעמותה חשובה. המלוות קיבלו תיקים של ‘זאתזאת – מעצבות מציאות’, המהווה חלק מקבוצת ‘שכולו טוב’. שחף נתקלה בעמותה, אשר עוסקת בשיקום אסירות לאחר שחרורן, במהלך גלישה בקבוצת פייסבוק העוסקת ב-DIY. “באופן כללי היה לנו חשוב מאוד שהכסף ילך למקומות טובים, חתונה היום עולה כל כך הרבה כסף ואם אפשר, ולו במעט, לעשות טוב ולהעניק את הכסף למקום נחוץ, אז נעשה את זה”, אומרת שחף. “העמותה מעסיקה נשים מדהימות שהן אסירות לשעבר וכלל ההכנסות של העמותה אינן למטרת רווח. בפועל המקום נמצא ממש בסמוך למקום שבו אותן נשים חיות, ומאפשר להן עבודה בסביבה מוגנת ושמורה ואפשרות להרוויח בכבוד”.

לדברי שחף, החוויה ב’זאתזאת’ הייתה אתנחתא חשובה ביותר בדרך לחתונה. “אני חושבת שכולנו מאבדים פרופורציה גם אם אנחנו חושבים שאנחנו שקולים ומדודים בכל עניין החתונה, מקומות כאלה ועשייה כזו מזכירים קצת פרופורציות. מעבר לכך אני חושבת שחשיפה לאוכלוסיות שונות באשר הן היא תמיד מיוחדת ובפרט כשהעסק מעצים ומקדם נשים נפלאות וחזקות”.

לאתר של ‘זאתזאת’

תרומה לקהילה בחתונה

דרך מופלאה להגיד תודה. תמונה: האתר של zotzot

***

מזכרת ירוקה מהיום הגדול – ‘סדנת השקמים’

אחת הבחירות הפופולריות לשילוב עזרה לקהילה היא באמצעות גיבאוויי, מזכרת קטנה אשר מחלקים בסוף האירוע. מעין חיפשה רעיונות לשילוב תרומה לקהילה במסגרת חתונתה, ובמהלך חיפושיה ברשת היא נתקלה בסדנת השקמים, סדנת תעסוקה המיועדת לבוגרי בית הספר ‘שקמים’, בעלי מוגבלויות שכלית-התפתחותית.”היה לנו חשוב להעניק מתנה חברתית, שתאפשר לכל אחד מהאורחים להעניק מתנה ביום החתונה שלנו”, היא מסבירה.

“התגובות היו מקסימות! כל האורחים התרגשו שתרמנו בשמם והם יכלו לקחת את העציץ איתם הביתה. בכל אחד מהעציצים היה שלט קטן, שהכריז שזוהי תרומה, ואת כתובת האתר של בית שקמים. אני גאה לומר שחלק מהסוקולנטים חיים עד היום, כשנה פלוס לאחר החתונה”.

לאתר של ‘סדנת השקמים’

תרומה לקהילה בחתונה

המזכרת שתבטיח שהאורחים לא ישכחו את האירוע. תמונה: מתוך האתר של סדנת השקמים

***

לטובת אוכלוסיות מוחלשות – ‘מתנות קטנות – בסימן חברתי’

אופציה נוספת לגיבאוויי מהמם שעוזר לחברה היא מתנות קטנות – בסימן חברתי, מיזם תעסוקתי שתורם לאוכלוסיות מוחלשות, מאפשר להן סביבת עבודה תומכת ומוגנת ומעניק להן תחושת מטרה ושייכות. לסיון היה ברור שהיא רוצה לשתף בחתונה שלה ושל רוני כמה שיותר ספקים בעלי אג’נדה חברתית. במהלך המחקר שעשתה אונליין, היא נתקלה ב’מתנות קטנות – בסימן חברתי’, ובמי שעומדת מאחוריו, מורן חסיד. “מורן מעצבת ומייצרת מגוון מוצרים ממפעלים שמעסיקים אוכלוסיות עם מגבלות כאלו ואחרות”, מסבירה סיון. “היה תהליך מקסים! חשבנו לבחור מתנה מסוג אחד ומורן הציעה לעשות שולחן עם שלוש מתנות שונות, כך שכל אורח יוכל לבחור את המתנה המתאימה לו ביותר”.

“המתנות היו ייחודיות, הבאנו פתקי ממו יפים, מגנטים וסוקולנטים. הכל היה קשור לטבע כמו שאנחנו אוהבים. האורחים אמרו שהמתנות ייחודיות, והתרשמו מהבחירה של ספק חברתי. ממש כיף לי להגיע לבתים או למשרדים של חברים ולראות את המגנטים תלויים ואת פתקי הממו בשימוש”, היא מסכמת.

לאתר של ‘מתנות קטנות – בסימן חברתי’

תרומה לקהילה בחתונה

מזכרת מנצחת למטרה טובה. צילום: עידן חסון

***

לחתום את האירוע עם חיוך – החתולייה

לינוי ושלומי לקחו את הגיבאוויי לכיוון קצת שונה. על השולחנות ציפו לאורחים פתקים שאומרים שנעשתה בשמם תרומה לעמותת ‘החתולייה’, אשר דואגת לרווחת חתולי הרחוב באזור חדרה. “מצד אחד ברור שרצינו לתת משהו לאורחים שלנו אבל היה נראה חבל להשקיע במשהו שייזרק. רצינו משהו משמעותי יותר”, מסביר שלומי. במהלך שיטוטיה בפייסבוק, לינוי נתקלה במיזם ‘מתחילים בטוב’, אשר מחליף את הגיבאוויי המוכר בתרומה לעמותות שונות, וביחד עם שלומי, היא החליטה לעשות מעשה. “יצרנו איתם קשר ושאלנו אם אפשר לתרום לאן שאנחנו רוצים, או אם אנחנו מוגבלים לרשימה שלהם. הסבירו לנו שיש רשימה אבל שהם שמחים להוסיף לשם עמותות חדשות. אז קישרנו בין ‘החתולייה’ ל’מתחילים בטוב’, ומשם היה מאוד פשוט. היה לנו מאוד חשוב לתרום למקום מקומי וכבר היינו בקשר עם ‘החתולייה’ בעבר, וראינו הזדמנות לעזור. בסך הכל היה די פשוט, העברנו את הכסף לחתולייה ואז את אישור ההעברה ל’מתחילים בטוב’. בשיתוף איתנו עוצבו כרטיסים מאוד יפים בהשראת ההזמנות לחתונה, והכרטיסים הסבירו את הקונספט של התרומה”.

לשמחתם של הנשואים הטריים, העמותה קיבלה את תשומת הלב הראויה לה, והתגובות החיוביות עדיין ממשיכות לזרום. “גם עכשיו, כמה חודשים אחרי, אנשים עדיין מזכירים לנו את זה וכמה זה נגע להם ללב”, נזכר שלומי, “זה ממש כיף לדעת שאנחנו מעלים את המודעות של אנשים לזה ושאולי, בזכות זה, עוד זוג יחליט לתרום ל’חתולייה'”.

לפייסבוק של ‘החתולייה’

לאתר של ‘מתחילים בטוב’

תרומה לקהילה בחתונה

להתחיל את חיי הנישואין במעשה טוב. תמונה: מתוך אתר מתחילים בטוב

קטגוריות
המגזין,מידע שימושי לחתונה
תגיות
מתנות בסימן חברתי,רוח נשית

המלצות צוות המגזין 🖤

© 2020 כל הזכויות שמורות ל My Day | תנאי שימוש | מדיניות פרטיות | עיצוב - Duvsha studio | Powered by Matat Technologies LTD
x