7 דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות - בלוג חתונות - My Day

7 דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות

סגרתם מקום לאירוע, השמלה כבר בתפירה, אבל רב? לא, תודה. בשנים האחרונות יותר ויותר זוגות בוחרים להינשא בדרכים שלא כוללות ביקור ברבנות. אם גם אתם שוקלים להתחתן בטקס פרטי איגדנו עבורכם 7 דברים שחשוב שתדעו לפני שתעמדו מתחת לחופה

אם בדור של ההורים שלנו המעבר ברבנות בדרך לחתונה היה כמעט מובן מאליו, בשנים האחרונות התמונה הזו הולכת ומשתנה, ויותר ויותר זוגות בוחרים לדלג על הרבנות. יכולות להיות סיבות שונות לכך; לעתים זה מתוך עיקרון, לעתים משום שמדובר בזוגות חד מיניים, ולעתים משום שבני הזוג אינם יהודים לפי ההלכה, והרבנות לא מסכימה להשיאם. עד שנישואים אזרחיים יהפכו חוקיים במדינת ישראל, טקס ללא מעבר ברבנות המוגדר כטקס פרטי, נותר האפשרות היחידה עבור זוגות כאלו, בין אם הוא מציית לכל חוקי ההלכה.

טקס פרטי מעלה לא מעט שאלות, למשל על מבנה הטקס, משמעותו, וכן מי מנהל את הטקס, האם הכלה חייבת ללבוש הינומה, ומה זה בכלל אומר מבחינה משפטית. בשביל למצוא התשובות לשאלות אלו – ורבות נוספות – פנינו לענבר אורן, מנהלת הויה וסמנכ”לית ישראל חופשית, שענתה לנו על כל השאלות ושיתפה אותנו בכל מה שצריך לדעת על טקס שנערך מחוץ לרבנות.

לטובת מי שעוד לא שמע על הארגון, הויה הוקם בשנת 2007 ומקיים טקסי חיים: טקסי נישואים, מצווה, לידה ואבלות. הטקסים של הויה הם טקסי חתונה יהודיים, ישראליים המחוברים למסורת לפי אמונתם של הזוגות. עורכי הטקסים של הארגון מגיעים כולם מרקע עשיר בתרבות ישראל ותרבות בכלל, והם עוברים הכשרה על ידי הארגון כך שביכולתם לקיים טקס גם לפי עקרונות ההלכה היהודית, אם בני הזוג מעוניינים בכך. לא מעט זוגות שבוחרים להתחתן בטקס פרטי פונים לארגון הויה שיעזור להם בתהליך – ממציאת מנחה לטקס או הדרכה לחבר או בן משפחה שעורך עבורם את הטקס, דרך סדנאות לזוגות לקראת החופה ועד שירותי היחידה המשפטית של הויה.

הנה שבעה דברים שאתם חייבים לדעת אם גם אתם רוצים לערוך טקס פרטי:

7 דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות

תוכלו לבנות את הטקס כראות עיניכם וליצור טקס שוויוני לחלוטין – החל בברכות, דרך החלפת הטבעות וכלה בשבירת כוס משותפת

בניגוד לחתונה ברבנות שנערכת לפי כללים הלכתיים מחמירים (קולה של האישה לא נשמע בטקס, הטבעת שהיא מעניקה לבעלה הטרי היא בגדר ‘מתנה’, חובה על הכלה להקפיד על צניעות וכן הלאה), חתונה בטקס אלטרנטיבי מאפשרת לזוגות לבנות את הטקס כראות עיניהם: “בהויה אנחנו בונים טקסים יחד עם בני הזוג בליווי של עורך הטקס, מתוך המחשבה שהטקס צריך להיות משהו ששני בני הזוג עומדים מאחוריו ומאמינים בו וגם מדבר בשפה שלהם”, מספרת ענבר.

המשמעות היא שתוכלו לבנות את הטקס איך שתרצו – עם הברכות המסורתיות או בלעדיהן, עם שבירת כוס אחת או אולי שתיים (אחת לכל אחד מכם), וכמובן – עם או בלי מחשופים, כיפות וטליתות. כל אלה יחייבו אתכם להקדיש מחשבה לטקס ולמשמעויות שעומדות מאחוריו: “הרבה זוגות שעברו את תהליך בניית הטקס מציינים שבעקבותיו הם הגיעו לחתונה בדרך מאוד שלמה. הטקס שוויוני, תמיד נשים מדברות מתחת לחופה, נשים גם עורכות את הטקסים ואנחנו מאוד מקפידים על זה”.

7 דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות

תמונה מתוך אלבום החתונה של גליה וטל אשר בחרו להתחתן דרך ארגון הויה// צילום: גמבא צלמים . לאלבום המלא לחצו כאן

7 דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות

טקס החופה של גליה וטל // צילום: גמבא צלמים

****

 

7 דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות

אך אם תרצו, יכלול הטקס שלכם את כל המאפיינים של חתונה כדת משה וישראל, כולל אפילו כתובה

מאחר שזוגות שנישאים מחוץ לרבנות זוכים לבחור איך ייראה הטקס שלהם, תוכלו גם להחליט שאתם הולכים על טקס שכולל את כל המאפיינים של חתונה דתית, כולל אפילו כתובה. זוגות רבים בוחרים, למשל, להינשא בחתונה רפורמית – חתונה כשרה לכל דבר ועניין, אבל שוויונית יותר בהתאם לערכי הזרם. ומה בעניין כתובה? גם אותה תוכלו לכלול בחתונה שלכם, הכול בהתאם לרצונות ולאמונות שלכם: “יש אצלנו גם כתובות רק שהן לא קנייניות. במקום, הן מהוות את ברית הזוגיות בין בני הזוג וכוללות את הערכים שבבסיס הזוגיות שלהם, שעליהם הם מתחייבים זה לזו”, מספרת ענבר. “ככלל, הקרבה של הטקס לדת באמת תלויה רק ברצון של הזוג ומה שהם מחליטים. יש לנו המון זוגות חילוניים שמגיעים מבית דתי או שומר מסורת ולכן רוצים לכבד את ההורים שלהם ואז הטקס יותר מחובר לדת”.

7 דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות

עומר ודרור חותמים יחדיו על שטר הכתובה. לאלבום המלא של עומר ודרור שבחרו להתחתן דרך ארגון הויה לחצו כאן // צילום: חיים אפריאט

7 דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות

צילום: חיים אפריאט

7 דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות

צילום: חיים אפריאט

****

 

7 דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות

ניתן להינשא בכל יום, כולל שישי, שבת וחג

לדעתנו, אחד היתרונות הגדולים בחתונה שנערכת מחוץ לרבנות הוא העובדה שאתם לא מוגבלים לקיים אותה רק בימי חול. בא לכם להתחתן בשבת? אין בעיה! נדלקתם על ערב חג? גם זה אפשרי, כפי שמסבירה ענבר: “אנחנו מחתנים כל השנה למעט יום כיפור. בשישי ובשבת ובתקופות בשנה בהן ההלכה היהודית לא מאפשרת להתחתן, אם הזוג ועורך או עורכת הטקס מאמינים שניתן להתחתן – אנחנו שם, נערוך את הטקס עבורם. מי שרוצה חתונה הלכתית, מחויב כמובן לימים שההלכה מכתיבה שבהם מותר או אסור להתחתן, גם זה בסדר, זה עניין של בחירה. מה שחשוב הוא שתהיה את היכולת לבחור”.

7 דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות

תמונה מתוך החתונה של אפי וניצן שבחרו להתחתן ביום שישי אחה”צ // צילום: אורי שדה

7 דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות

כוס לחתן וכוס לכלה // לאלבום החתונה של אפי וניצן לחצו כאן.  צילום: אורי שדה

****

7 דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות

 תהיו רשומים כידועים בציבור ולא כנשואים

בניגוד לזוגות שבוחרים להינשא דרך הרבנות, אם תחליטו ללכת על חתונה שבמרכזה טקס ללא מעבר ברבנות, משרד הפנים לא יאפשר לכם להירשם כנשואים, אלא אם תטוסו לפני כן ותינשאו מחוץ לגבולות המדינה: “משרד הפנים לא מכיר בחתונות של הויה בפרט ובחתונות שמתקיימות מחוץ לרבנות ככלל”, אומרת ענבר. “התפישה של הארגון שלנו היא שאם זוג בחר לעמוד יחד מתחת לחופה ולערוך טקס מול כל האנשים הכי קרובים לו – בני הזוג נחשבים לנשואים. בכל טקס חתונה דרך הויה או טקסי חתונה פרטיים אחרים, בני הזוג אומנם לא יכולים להירשם במשרד הפנים כנשואים, אך הזוגות הם ידועים בציבור ומקבלים את מלוא הזכויות”.

7 דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות

תמונה מתוך החתונה של מורן ופזית בהרי ירושלים. השתיים בחרו להתחתן דרך ארגון הויה שהפנה אותן לעורכת הטקס רחל ברכה שחיתנה אותן. לאלבום המלא לחצו כאן // צילום: שרון כהנא

7 דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות

צילום: שרון כהנא

****

7 דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות

רוב ההטבות שנשואים זכאים להן במדינה חלות גם על ידועים בציבור

המסגרת של ידועים בציבור אינה מוסדרת עדיין בחקיקה בישראל, אבל חוקים רבים מכירים בידועים בציבור ומתייחסים אליהם כאל נשואים. כך למשל חוק הביטוח הלאומי, ושלל זכויות הקשורות להורות ביולוגית, זכויות הקשורות בהתדיינות משפטית וזכויות בירושה (אלא אם קיימת צוואה שאומרת אחרת).

ענבר מסבירה לנו שחשוב מאוד חשוב להסדיר את היחסים מבחינה משפטית מראש, לאור העובדה שאין חקיקה מסודרת, וזו הקיימת מבוססת על תקדימים בעיקרה: “יש זוגות ידועים בציבור שמשאירים הכול למזל ולאיך שהחיים יתגלגלו, וזה מסוכן מבחינה משפטית”, היא אומרת. “זוגות ידועים בציבור חייבים לחתום על תצהירי ידועים בציבור. היחידה המשפטית שלנו בהויה מנפיקה תעודת חיים משותפים ומטפלת בנושא הזה במחיר שווה לכל כיס. זוגות שנישאים דרכנו זוכים להנחה, אבל גם זוגות שלא מתחתנים דרכנו מוזמנים לבוא ולהסדיר את השותפות ביניהם בהסכמים. המדינה לא הסדירה את הנושא הזה עבורכם אז חשוב שתסדירו אותו במו ידיכם, תדאגו ותיקחו אחריות כי המדינה לא לוקחת אחריות עבורכם”.

7 דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות

אייר וטל המקסימים בדרך לחופה. השניים בחרו לערוך טקס אלטרניטיבי ופנו לארגון הויה כדי להסדיר משפטית את המעמד של ידועים בציבור // צילום: איל הצילום

7 דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות

לאלבום החתונה המלא של אייר וטל בחוף ניצנים לחצו כאן // צילום: איל הצילום

****

 

7 דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות

לילדים של ידועים בציבור יש בדיוק את אותן זכויות שיש לילדים של זוגות הנשואים לפי חוק

ילדים של ידועים בציבור הם כמו כל הילדים, בדיוק כמו כל הילדים. יש כל מיני מיתוסים שמאוד מפחידים זוגות ופעמים רבות גם מלחיצים הורים של זוגות שבוחרים להתחתן מחוץ לרבנות, אבל אפשר להירגע – ילדים של זוגות ידועים בציבור הם לא ממזרים! ממזר הוא ילד שנולד לאישה מחוץ לנישואים מגבר שאינו בעלה. הילדים שלכם יהיו אותם ילדים לא משנה איך ואיפה תבחרו לערוך את הטקס שלכם.

****

7 דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות

אם נישאתם בחו”ל, דיווחתם על כך למשרד הפנים וחלילה בחרתם להתגרש – עדיין תיאלצו לעבור ברבנות

נישאתם בחו”ל, חזרתם לארץ, ערכתם מסיבת חתונה גדולה לכל האנשים שאתם אוהבים ואז הלכתם לדווח על הנישואים במשרד הפנים? המשמעות היא שתיאלצו לעבור ברבנות אם חלילה תחליטו לפרק את החבילה. לעומת זאת, אם נישאתם מחוץ לרבנות, בטקס פרטי, אבל לא התחתנתם בחו”ל וחתמתם על תצהיר ידועים בציבור, לא תצטרכו לעבור ברבנות בשום מצב: “רק מי שהמדינה רשמה ברישומיה שהוא נשוי צריך להיפרד באמצעות הרבנות”, מרגיעה ענבר. “אם הזוג ידוע בציבור ולא מתחתן בחו”ל – לא עוברים ברבנות. וזו בעצם המטרה של הארגון שלנו: למנוע כניסה של הרבנות אל החיים האישיים שלכם”.

7 דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות

תמונה מטקס החופה המיוחד של עדי וצ’יקו שבחרו לערוך חתונה אזרחית ביון עם כל המשפחה והחברים הקרובים// צילום: We Are Red לאלבום המלא לחצו כאן

7 דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות

צילום: We Are Red

****

 

גם אתם שוקלים טקס פרטי? פנו לארגון הויה ולמדו על האפשרויות שעומדות בפניכם. והעיקר – שיהיה במזל טוב!

קטגוריות
מידע שימושי
תגיות
ארגון הויה,טקס חילוני
© 2020 כל הזכויות שמורות ל My Day | תנאי שימוש | מדיניות פרטיות | עיצוב - Duvsha studio | Powered by Matat Technologies LTD
x