It's Official: המדריך לחתונה אזרחית בחו"ל - בלוג חתונות - My Day

It’s Official: המדריך לחתונה אזרחית בחו”ל

מההחלטה על היעד ועד שינוי הסטטוס מול הרשויות: הדברים שעל כל זוג שבוחר בחתונה אזרחית בחו"ל לדעת

בארה״ב זה כבר מזמן הפך להיות הבחירה המובילה בקרב זוגות שלא רוצים לעשות עניין מאירוע החתונה שלהם, אבל בישראל לרוב אנחנו נתקלים בתופעה בקרב זוגות שרוצים להתחתן מחוץ למוסד הרבנות או לוותר על אירוע חתונה גדול – עריכת טקס חתונה אזרחי בחו״ל.

אם פעם רוב הזוגות שבחרו בחתונה אזרחית בחו”ל היו כאלה שחוו קשיים מצד הרבנות כמו זוגות חד מיניים או עולים מברית המועצות, היום יש לא מעט זוגות שפשוט בוחרים בדרך החילונית או לא מוכנים להתחתן בצורה שלא פתוחה ושוויונית לכולם. על הדרך, הם מקבלים הזדמנות לשנות אווירה, לטייל באחד מ-52 היעדים בהם ניתן לערוך חתונה אזרחית ואפילו ולהפוך את החתונה שלהם לחופשה רומנטית או ירח דבש של ממש.

תכנון טקס חתונה בחו”ל הוא אופציה נהדרת עבור זוגות שמחפשים למסד את הקשר בלי לעשות מזה יותר מדי עניין או לעקוף את מוסד הרבנות בארץ ועדיין להנות מזכויות של זוג נשוי, אבל עדיין, כמו כל תכנון חתונה, חתונה אזרחית בחו״ל מצריכה היערכות ביורוקרטית משל עצמה. כדי שלא תתבלבלו מהסידורים הצפויים לכם החלטנו לעשות סדר בבלגן ולהסביר איך להימנע מסיבוכים מיותרים. הכינו את הדרכונים וקבלו מדריך לדברים שאתם חייבים לדעת על תכנון חתונה אזרחית בחו”ל:

It's Official: המדריך לחתונה אזרחית בחו"ל
It's Official: המדריך לחתונה אזרחית בחו"ל

בחירת היעד

הצעד הראשון בחתונה אזרחית בחו”ל הוא כמובן להחליט איפה אתם רוצים להתחתן. מכיוון שבכל יעד שתבחרו בו ההליך יהיה מעט שונה, כדאי שבזמן בחירת היעד תבדקו גם איזו היערכות מראש נדרשת מכם. מבדיקה שערכנו נראה שהיעדים הפופולריים בקרב זוגות ישראלים הם קפריסין, פראג, יוון, ניו יורק ולאס וגאס. אז איך מחליטים?

קפריסין: בעבר הייתה קפריסין הבחירה המתבקשת לזוגות ישראלים שמתחתנים בחו”ל, ועד היום יוצא לנו להיתקל בביטוי ‘נישואי קפריסין’ כשם נרדף לטקס אזרחי בחו”ל. האי שנמצא במרחק 45 דקות טיסה מישראל הוא בחירה טבעית בעיני רבים: העלויות נמוכות ומסתכמות בכמה מאות דולרים בלבד, ובנוסף אשרור המסמכים נמשך ימים ספורים ולא יותר. למעשה, יש זוגות שעולים בבוקר על מטוס לקפריסין ובשעות הערב חוזרים לארץ כזוג נשוי.

פראג: בחירה מתבקשת, גם בזכות העובדה שמדובר ביעד תיירותי פופולרי וגם בזכות הטיסה הקצרה שנמשכת שלוש שעות וחצי בלבד. חשוב לציין שזוגות שבוחרים בחתונה בפראג יצטרכו להתמודד עם ביורוקרטיה המתנהלת בשפה הצ’כית, ויידרשו לתרגם מסמכים על ידי מתרגם מוסמך בלבד – אבל העיר המהממת שישראלים כל כך אוהבים לגמרי שווה את זה.

אפשרויות נוספות: יש יעדים נוספים ברחבי העולם שאפשר לערוך בהם טקס אזרחי, כמו ניו יורק, שבה הביורוקרטיה בתחום הנישואין האזרחיים היא סופר פשוטה וקצרה. אפשרויות נוספות וזמינות קצת פחות הן פריז, שדורשת מגורים בעיר במשך 40 יום, או קנדה, שדורשת שהייה של שבועיים לפחות במדינה.

It's Official: המדריך לחתונה אזרחית בחו"ל

יולי וסלבה עשו את זה בפראג. צילום: Alja Minibaeva לאלבום המלא לחצו כאן

It's Official: המדריך לחתונה אזרחית בחו"ל

לירון ותום עשו את זה בווגאס

It's Official: המדריך לחתונה אזרחית בחו"ל

ביאקנה ואודי עשו את זה ברומא. לכתבה המלאה לחצו כאן

****

It's Official: המדריך לחתונה אזרחית בחו"ל

הכנות לפני שנוסעים

לאחר שבחרתם יעד, וטרם הנסיעה אליו, חשוב מאד לברר בדיוק איזה מסמכים תצטרכו להביא איתכם. לכל יעד דרישה משלו, אבל הנה רשימה של כמה מסמכים שללא ספק תידרשו להם:

1. תעודת לידה מקורית.

2. תמצית רישום: זהו טופס של מנהל האוכלוסין אשר בו מופיע מצבכם המשפחתי. כל מי שמתכנן להתחתן בחו”ל זקוק לו. הדרך הכי פשוטה להגיע לטופס היא אונליין, דרך האתר של מנהל האוכלוסין, ותוך שבוע-שבועיים יישלחו אליכם הביתה הטפסים הרלוונטיים . שימו לב – השירות ניתן חינם ע”י משרד הפנים, ועל התמצית להיות עדכנית נכון לשלושה חודשים לפני החתונה ולא יותר.

3. תרגום המסמכים (לאנגלית או לשפת היעד) אצל חברה לתרגום בלבד. זאת כי נדרש תרגום רשמי.

4. חתימת נוטריון על כל המסמכים.

5. חותמת אפוסטיל בבית המשפט. זוהי חותמת מיוחדת המעניקה למסמכים תוקף בינלאומי.

It's Official: המדריך לחתונה אזרחית בחו"ל

דבורה ובנימין עושים את פריז. צילום: לוז | LUZ. לסיפור המלא לחצו כאן

It's Official: המדריך לחתונה אזרחית בחו"ל

גם בחתונה בסיטי הול – לא מוותרים על הסטייל. לכתבה המלאה

It's Official: המדריך לחתונה אזרחית בחו"ל

גם אלונה ויורה התחתנו בפראג ויצרו אלבום חתונה סופר פוטוגני בגשם. צילום: מישה קמינסקי. לאלבום המלא לחצו כאן

It's Official: המדריך לחתונה אזרחית בחו"ל

רגע לפני הטקס

אז סוף סוף הגעתם לארץ שבה תשנו את הסטטוס והיום הגדול ממש מעבר לפינה. מה עכשיו? קודם כל, בדקו שיש לכם את כל המסמכים המקוריים הדרושים לטקס, שהדרכונים עליכם ושדבר לא התפספס.

שנית, דאגו להוציא מזומן ולברר מחירים. מן הסתם הטקס עולה כסף, וכמו כן, במספר יעדים, דוגמת קפריסין, תידרשו לשלם במזומן בלבד עבור תעודת הנישואין. בקשר ללו”ז, התשובה משתנה בהתאם ליעד: אם בחרתם להתחתן בבית עירייה בקפריסין, הטקס יארך כעשר דקות, ובתוספת זמן המתנה בתור ומילוי טפסים במקום, מדובר בשעה. אם בחרתם בפראג, ההליך עשוי להימשך כשלוש שעות.

חשוב מאד! אל תוותרו על חותמת אפוסטיל בתום האירוע, כדי שתוכלו להציג את המסמכים המאושרים כשתחזרו ארצה. בנוסף, יש ביעדים שונים דרישות שמשתנות. כך למשל, בפראג, תצטרכו לפקוד תחנת משטרה כדי למלא טפסים וכן להציג דרכונים לביקורת.

בכל הקשור לעדים – אתם לא צריכים לדאוג. ברוב המקרים בית העירייה שהטקס נערך בו הוא הגוף שדואג להם, אבל אם הצטרפו אליכם בני משפחה וחברים, הם כמובן מוזמנים להחליף אותם. מלבד זה, נשאר לכם רק להגיע לבושים יפה, ולכלות – להחליט אם ואיזו שמלה לבנה ללבוש.

It's Official: המדריך לחתונה אזרחית בחו"ל

Just the two of us. תמונה: Style Me Pretty

****

It's Official: המדריך לחתונה אזרחית בחו"ל

מזל טוב! ומה צריך לעשות כשחוזרים לארץ?

אז חזרתם ארצה ואתם מוכנים לחיים החדשים בסטטוס החדש. רגע לפני, עליכם להתאזר בסבלנות ולסמן וי על כמה סידורים אחרונים. מדינת ישראל חתמה על הסכם בינלאומי שעל פיו היא מחויבת להכיר בחתונה שנערכה בחו”ל, כולל חתונה אזרחית. עם חזרתכם לישראל, תידרשו לבקר בלשכת רשות האוכלוסין הקרובה למקום מגוריכם. שם תצטרכו להציג את תעודת הזהות שלכם ושל בן או בת זוגכם, דרכונים, תמונות פספורט, וכמובן – תעודת נישואין מהמדינה שהטקס נערך בה. אגב, אם נישאתם במדינה שבה לא ניתנת חותמת אפוסטיל, עליכם להתייצב בשגרירות ישראל כדי לאמת את הנישואין לאחר הטקס. משם אתם מוזמנים להמשיך למשרד הפנים, ו… זהו! אתם נשואים לכל דבר ועניין.

מכאן האפשרויות לגמרי פתוחות בפניכם. אתם יכולים לערוך מסיבת חתונה ולשתף את המשפחה והחברים בשמחה שלכם, ואתם גם יכולים להחליט שאתם מסתפקים בשינוי הסטטוס מול הרשויות, ובחוויה של הטיול בחו”ל. בכל מקרה, יש לכם חיים שלמים ביחד כדי להחליט.

It's Official: המדריך לחתונה אזרחית בחו"ל

נגה שיפמן, מנהלת קבוצת הפייסבוק “מצביעות ומצביעים בטבעת”, ובעלה מתועדים ברגע הגדול שלהם בפארג

It's Official: המדריך לחתונה אזרחית בחו"ל

כך נראו עדי וצ’יקו ביום חתונתם בקפריסין. צילום: we are red. לסיפור המלא לחצו כאן

It's Official: המדריך לחתונה אזרחית בחו"ל

חופשה מדהימה בפראג, על הדרך, בחתונה של מריה ואלעד גודינגר. צילום: ורוניקה מולנרובה

מתכננים חתונה אזרחית אבל רוצים להישאר בארץ? הנה דברים שצריך לדעת על חתונה מחוץ לרבנות

קטגוריות
המגזין,להתחתן בחו״ל,מידע שימושי
תגיות
חתונה אזרחית
© 2020 כל הזכויות שמורות ל My Day | תנאי שימוש | מדיניות פרטיות | עיצוב - Duvsha studio | Powered by Matat Technologies LTD
x